| nicolll a întrebat:

Ma pun seara in pat si nu pot sa adorm, nu stiu de ce nu reusesc adorm dupa 2 ore jumate chiar 3 (cu aproximatie) nu stiu ce sa fac? stiti remedii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Eu iti recomand sa bei un ceai de tei sau de sunatoare cald, ori o cana de lapte cu o lingura de miere. Nu sunt de acord cu ingestia de somnifere la varste tinere.Mai bine incearca sa citesti cateva pagini dintr-o carte inainte de culcare.

soothe
| soothe a răspuns:

In general acest tip de insomnie este proprie adultilor. Ea se poat asocia cu transpiratii nocturne, dureri de genunchi, iritabilitate.
Remedii simple ar fi cele legate de nutritie:
- reducere a cantităţilor de:
De zahăr alb, carne de vită, ouă, alune, faina alba, produse lactate.

- Evitati alimentele de "stimulare", cum ar fi dulciuri, cafea, ciocolata si alcool.

Se recomanda:
Cartofi, cartofi dulci, tomate, dude, afine, cireşe, smochine, pepene verde, curmal japonez, mandarine, pere, ananas, curmale, pepene verde, orz, susan negru, germeni de grâu, produse din grâu integral, cereale incoltite, fasole neagra, fasole adzuki, boabe de soia, mei, malţ, miere, melasa, zahar brun, ou, tofu, spirulina, alge marine, fructe de mare, stridii, scoici, midii.

Inaite de culcare fa o baie fierbinte la picioare si maseaza-ti picioarele cu ulei esential de levantica.

| fabiola a răspuns:

Incearca cu sedativ pc sa iei seara inainte de culcare o pastiluta.Este un medicament pe baza de plante si nu creaza dependenta.In plus un ceai de tei cu lamai este f bun!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Lapte cald indulcit cu miere de albine, ceai cald de tei indulcit cu miere de albine, ambele sunt calmante.

| RainDrop a răspuns:

Fa ceva obositor

| RainDrop a răspuns:

Fa ceva obositor.

| ady2607 a răspuns:

Atunci cand reusesti insa sa adormi, nu dormi mai mult de 8 ore, altfel data viitoare nu vei adormi foarte usor. Fa un pic de miscare in fiecare zi, seara o sa te simti un pic mai obosita si o sa adormi. Odata intrata in rutina asta, o sa vezi ca somnul nu o sa mai fie o problema. Sau de vina poate fi si coca cola daca obisnuiesti sa consumi, cafeaua etc. Incearca sa le reduci. Daca problema ta nu este de o asemenea natura atunci ar fi mai bine sa consulti un medic. El te poate ajuta cu niste somnifere mai putin puternice. In oricare caz sper sa ai in cele din urma un somn linistit.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil te gandesti la problemele pe care le ai sau esti suparata...incearca sa fii linistita, vesela, sa te gandesti la ce iti place... daca nu reusesti incearca sa o asculti melodia care te linisteste sau care iti place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de culcare stai de vorba 20 minute cu sora mea, Mary Jeane si jur pe "rosu" ca nu mai ai probleme cu insomniile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa efort ...crede`ma asta e solutia ...am trecut si eu prin asa ceva.