| FearNothing a întrebat:

Bun deci scriu aceasta intrebare pe la ora 2:40 si probabil pana o sa termino sa fie deja 3. Am o mare problema, nu pot sa adorm, am insomnie, prima oara am crezut ca e din cauza ca nu mananc seara dar apoi am vazut ca m-am inselat. Obosit sunt pentru ca fac sport si altceva nu stiu de la ce poate sa fie. Deci ma pun in pat la 1 si pana la 2 jumate nu reusesc decat sa ma scot din sarite. ajutor

Răspuns Câştigător
| ksuper31 a răspuns:

Insomnie pe dracu. Dupa ce te pui iti relaxezi toti muschii si apoi te concentrezi pe respiratie. Iti asculti respiratia si nu te gandesti la nimic. Privesti intunericul pe care-l vezi cu ochii inchisi. Daca nu functioneaza, incearca tehnica 7-8-7. Inspiri 7 secunde, mentii aerul in piept 8 secunde, apoi expiri 7 secunde. Poti reduce la 6-7-6 si tot asa, daca e prea greu 7-8-7. Chestia asta previne creierul din a primi oxigen (prea mult) si te adoarme. E un fel de somnifer.
Succes!

2 răspunsuri:
| Nustiucinece a răspuns:

Salut, am si eu problemele astea, probabil ceva ti-a afectat viata certuri in familie sau chestii de genul, in mare parte problemele astea vin de la stres.

Incearca sa-ti schimbi stilul de viata, evitand factori care ar putea sa te tina treaza. Limiteaza cafeina si alcoolul (in special inainte de a merge la culcare); asigura-te ca dormitorul este racoros, intunecat si confortabil; si inchide toate echipamentele electron­ice

| LoveBlueSky a răspuns:

Salut!

Cred ca toata lumea are probleme cu insomnia cel putin o data in viata.
Ti-as recomanda sa lasi la o parte stresul si sa te relaxezi.
De multe ori daca te pui in pat la 1 si dormi pana la 12-13, a doua noapte nu prea iti este somn din moment ce dormi vreo 12 ore, cand maximul de somn ar fi 9-10 ore...
Daca te culci tot asa o saptamana sau o luna, se dezechilibreaza somnul si nu poti adormi prea usor
Iti recomand sa nu dormi nici prea mult si nici prea putin.Incearca sa te feresti de bauturile ce contin cofeina cel putin seara.

Sper ca te-am ajutat! Succes!