| Leo0008 a întrebat:

Ma tot scol devreme
Ma culc tarziu pe la 12 și ma scol la 6
Ma culc devreme mai exact pe la 10 și ma trezesc tot la 6
Ma trezesc foarte devreme, nu pot dormii mai mult, din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate este cazul sa schimbi ora de culcare cu una mai normala, ca sa nu te mai stresezi atat si sa dormi mai mult.
Mergi in pat la ora 10, ca-s 2 ore in plus care te vor ajuta teribil de mult!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți dormi mai mult decât are nevoie creierul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

6 ore de somn sunt ok pentru un adult.
Normal ar trebui sa recuperezi in weekend cateva ore, adica sa dormi o data 8-9 ore, sau macar 30 de minute dupa amiaza.
Cat timp ai un program incarcat, ai parte de oboseala fizica, si somn adanc imediat ce intri in pat. Cei care dorm 8-9 ore in fiecare noapte nu se odihnesc la fel de bine.
Am fost in ambele categorii, stiu ce zic. Cu 6 ore de somn pastrezi ritmul, chiar daca mai caști.

| gabicoo a răspuns:

Ăsta e bioritmul tău!
Eu zic că e bine dacă te trezești la ora șase în fiecare dimineață!
Încearcă să te culci la ora zece seara!

| Caro34 a răspuns:

Esti obosit cand te trezesti? Ai grija la ce mananci cand te culci, cand este ultima masa luata?; cand ai facut ultimele analize?, ai ceva care te preocupa peste masura?, serviciu greu? etc. Da-ne mai multe detalii! Numai bine!

| Anonimul151 a răspuns:

Și chestia asta e o problemă medicală. E pe baza de stres probabil sau altă cauză. Ar trebui să mergi la un medic somnolog și vezi ce spune. Poate o sa iti de a tratament.

| rockinit a răspuns:

Probabil corpul tău este obișnuit sa se trezească la acea ora. Încearcă, chestia asta-Când te trezești la 6, stai in pat.Chiar daca te plictisești, stai acolo. Fără telefon/laptop/TV. Stai cu ochii închiși si te gândești la un film sau ceva de genul (nu la probleme), Faci asta o săptămâna. Pana la 8/9 sau ora la care vrei sa te trezești.Nu te ridici din pat, nu faci nimic altceva decât sa stai cu ochii închiși. Ca un "bonus" poți sa pui telefon o aplicație cu white noise. White noise e sunetul ala de ploaie, mare etc. Si stai si asculți. Creierul e foarte complex, dar datorita neuroplasticitatii, îl poți modela. Într-o săptămâna vei reuși sa îl înveți sa doarmă pana mai târziu. Pe lângă chestia asta, in alea câteva ore cat stai in pat cu ochii închiși, creierul tău se odihnește! Atâta timp cat nu calculezi ceva, nu folosești telefonul/laptopul sau TV-ul...el se odihnește.