| amic a întrebat:

Ma trezesc la orele 4-5 si nu pot dormi.
spuneti-mi va rog ce trebuie sa fac pentru
a avea un somn lung fara intreruperi in toiul noptii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Există mai mulți factori care pot provoca insomnia.
Ea este cel mai adesea un indicator al depresiei și anxietății.
De asemenea, administrarea anumitor medicamente poate duce la insomnie, cum este cazul medicamentelor folosite în tratamentul astmului bronșic,al hipertensiunii arteriale, etc.
Alți factori pot fi cofeina, nicotina sau alcoolul.
Renunță la ele definitiv dacă dorești să ai un somn liniștit și creează-ți un program care să cuprindă aceleași ore de culcare și trezire în fiecare zi.
Sănătate!

| mgtow a răspuns:

Inainte de somn fa niste flotari, abdominale pana obosesti sau bei o cana de ceai calda.

| Criiistinutsa a răspuns:

Pai in timpul zilei sa faci mai mult sport si seara sa bei o cana de ceai de teihappy!

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Cam cat timp pe zi stai p-afara? Incearca sa te plimbi in aer liber, ceva efort si seara inainte de culcare, bea ceva(nu neaparat laptetongue) Succes

| georgexxl a răspuns:

Sa nu mininci inainte cu doua ore de culcare si sa nu faci nici exercitii fizice o plimbare de o ora cel putin in aier curat fixeazati orele de culcare si de trezire sa fie cam acelasi in fiecare zi

| angel1113 a răspuns:

Nu fa exercitii fizice pentru ca te supraincalzesti...si nu poti dormi decat dupa cateva ore incearca o plimbare prin parc, strada, gradina etc.paa