| WayhaughtK a întrebat:

Mai multe persoane mi-au impartasit experientele lor sau a familei lor in legatura cu blesteme, umbre, spirite etc.
Si involuntar am inceput sa cred in ele. Si fara sa vreau am inceput sa-mi fac scenarii si de aici a venit si frica. Cateva nopti nu am putut dormi, tremuram, transpiram si aveam o greutate pe piept si stomac (evident era frica). Dupa vreo 3 zile am reusit sa scap si sa nu ma mai gandesc deloc. Timp de vreo 2 luni.
Pana cand intr-o noapte inainte sa adorm, am auzit vocea tatalui meu in cap (e viu). Si m-am speriat. Si am luat-o de la capat. Asta s-a intamplat in februarie. Si de atunci n-am mai scapat. Zilnic imi aduc aminte de cateva ori pe zi de aceste entitati si de frica mea. Care mi se pare prosteasca. Si ma face sa ma simt slab si fricos. Chiar daca in general nu sunt asa.
Vreun sfat? Ceva ce sa ma ajute sa trec peste?
Oare e posibil sa scap de frica asta?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta începe cu credința în două lumi. Asta, și cealaltă unde, în care trăiesc ființe malefice. Când dormi creezi videoclipuri personale numite vise. Când adormi, ești pe jumătate în lumea viselor și jumătate dincolo.
Când ești la teatru, film, sau urmărești un video, în care lume ești? Dedublat, jumătate în cameră. jumătate acolo. Să înveți să faci diferența. Asta este unica soluție.

| florin926481f a răspuns:

Depinde de tine, frica e doar in capul tau chiar daca exista ce ai spus tu mai sus si sunt reale intamplarile alea, incearca sa nu te mai gandesti la asa ceva, uita te la un film, fa altceva si inainte sa adormi incearca sa ti scoti din cap lucrurile astea.

| JulyDreams a răspuns:

E perfect normal sa auzi voci atunci cand adormi. Mi s-a intamplat de nenumarate ori. Iti joaca feste simturile, atata tot. Acele voci nu exista in realitate.
De care entitati iti aduci aminte zilnic? Nu ne-ai dat detalii.
Legat de vraji, blesteme, trebuie sa tii cont de faptul ca sunt facute de persoane cu un nivel scazut de pregatire si inteligenta, asa ca nu au prea mare efect. Daca crezi ca ti-a facut vraji cineva, poti apela la un preot si se rezolva usor.
Spiritele n-au ce rau sa-ti faca, ca doar n-au corp ca sa traiasca printre noi. Daca crezi in spirite, probabil crezi si in Dumnezeu, asa ca te va ajuta credinta, rugaciunea, mersul la psiholog sau preot cand se va putea.
Incearca sa stai si printre oameni rationali si mai curajosi, care sa nu bage frica in tine.