| anonim_4396 a întrebat:

Bună dimineața!
Știe cineva dacă este posibil ca atacurile de panică să aibă "ore fixe"? De vreo două săptămâni, mă trezesc în fiecare dimineață, între orele 5 și 7, panicată, cu un puls extrem de mare (peste 135, cel mai des), balonată, tremurând, fiindu-mi extrem de cald, fiindu-mi rău de la stomac, putând să mă calmez cu greu.

Și în această dimineață m-am trezit la fel, mi-am luat pulsul cu o aplicație pe telefon, vrând să nu mă ridic din pat ca să cresc și mai mult bătăile inimii și aveam în jur de 120, dar, din senin, a scăzut la 105, arătând pe ecran ca și cum ar fi bătăile neregulate (acele linii ondulate). Clar, nu cred cu adevărat în aceste aplicații (deși am comparat folosind și tensiometrul și a ieșit cam același număr de bătăi), dar ce am văzut m-a panicat și din senin s-a simțit de parcă aveam puls 160 (am mai avut în trecut) și îl simțeam la gât și în tot corpul, îmi simțeam tot corpul fierbinte, tremuram foarte rău, aveam chiar și spasme musculare, simțeam o teamă foarte mare, simțeam rău de la stomac și nu mă puteam calma.

O ultimă intrebare: pot aceste accelerări ale pulsului să îmi facă ceva rău? În mintea mea apare frica că aș putea face infarct de la asta, și mă panichez din nou...

Deja mi-am contactat medicul și sunt programată curând, doar caut păreri orientative până ajung acolo.
Mulțumesc! O zi frumoasă tuturor! ❤️

P.S. Menționez că am început să iau aspacardin la îndemnul medicului de la urgențe, dar nu văd nicio schimbare (am în continuare puls 105 pe parcursul zilei și am aceste stări). De asemenea, în timpul acelor stări nu mă doare în piept, doar simt uneori că mă sufoc de la pulsul prea mare; nu hiperventilez și nu mă agit cum o fac la atacurile de panică (nevoia de a mă mișca, gesticulat excesiv, senzația că mor, etc). Un lucru ciudat: după ce am aceste stări, adorm după câteva ore de la ele (adică 8-9-10 dimineața) și nu mai apare niciun fel de stare cu puls exagerat de mare, dorm liniștită, fără întrerupere, și destul de mult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca iei aspacardin fara nici un folos, fiindca atacurile d epanica sunt generate de mintea ta speriata, si sunt induse numai de tine.

In loc sa iei medicatie inutila ti-as recomanda sa mergi la un psihiatru ca primesti medicatie adecvata problemei tale psihice, care te va ajuta sa nu-ti mai induci singur atacurile de panica.

Ti-as mai recomanda sa practici acasa MEDIDATIE sau YOGA. Sunt destule tutoriale pe internet care te invata acest lucru.

Arunca ceasul sau telefonul cu aplicatia aia care iti face mai rau decat bine, fiindca te sperii practic si de o basina, daca nu iese cu 120 batai pe minut si iese cu mai multe sau mai putine.
Cand ai probleme psihice nu te auto-controlezi si te masori cu aplicatii care ti se par tie potrivite, ca-ti induci stari de panica inutile si eronate si in loc sa te vindeci, mai atre intri in panica.
Ori ia o punga de hartie si sufla in ea cand te ia panica... ca ajuta, dar nu mai lua aspacardin ca nu esti bolnav de inima, dar iti imbolnavesti corpul, daca iei medicatie pentru boala pe care nu o ai.
Cred ca medicul de la urgenta a ras de tine, cand ti-a spus sa iei aspacardin, ca nu poti prescrie cuiva aspacardin, daca nu are analize corecte, care sa arate ca ai o boala serioasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ti-am mai raspuns la intrebarea asta si chiar daca ti-ai trecut-o sub anonim, tot pe numele tau este, uite-o aici:

https://www.tpu.ro/......-135-care/

Apropo, daca ai tiroida Hashimodo inseamna ca esti supraponderala, asdar ai mare-mare nevoie sa pui mana sa faci sport ori sa tii o dieta serioasa, ca sa slabesti foarte mult, ajungand la greutatea normala ca hashimoto sa fie reversat comple.

Atata atacurile de panica cat si hashimoto dispar daca ai o viata activa, cu mancare mai putina dar foarte sanatoasa si cu sport, sau activitate fizica intensa.

| sierra1 a răspuns:

Te-a diagnosticat cineva - pe bune - că ai "atacuri de panică"?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câți ani ai?

| bubbles23 a răspuns (pentru sadrian46):

Am 24 de ani big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai viață sexuală activă? Uneori, rareori, lipsa, sevrajul, se manifestă astfel.

| bubbles23 a răspuns (pentru sadrian46):

Da, este destul de activă. Am renunțat la Pepsi în ultimul timp, după ani de zile în care îl consumam aproape zilnic. Nu știu dacă și asta ar putea cauza un sevraj, dar e tot ce știu că am schimbat major, după mult timp de consum.
Mulțumesc pentru răspuns!

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Când vrei sa înțelegi/elimini un fenomen/afecțiune/stare, trebuie sã iei în calcul toate cauzele posibile. Poate e ceva în neregulã acolo unde locuiesti tu, sau în apropiere. Vezi în altã locație dacã simți la fel, la aceleași ore.

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Nu are treaba cu orele așa ai programat tu mintea, încearcă cu un terapeut o hipnoza baga și sport yoga

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Pastilele doar amelioreaza

| bubbles23 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Mulțumesc pentru răspuns, voi ține cont de sugestii! ❤️

| IRINACRETU a răspuns:

Bună ziua, vă cer permisiunea de a fi contactat de reprezentantul companiei producătoare a medicamentului Aspacardin, Terapia. Compania are obligația de a colecta date legate de siguranța tuturor produselor comercializate, în interesul pacienților care le utilizează. În cazul în care sunteți de acord, vă rugăm să transmiteți aici sau pe adresa office@sigurantapacientului.ro datele dumneavoastră de contact (adresa de email). Acestea vor rămâne confidențiale și nu vor fi folosite decât în scopul declarat mai sus.