| anonim_4396 a întrebat:

Mai sunt sanse sa cresc in inaltime daca am 17 ani jumate?
M-am apucat de inot si dorm minim 8 ore pe noapte.
Ce ar trebui sa mananc si ce nu?
Am 173cm(da stiu ca e o inaltime normala), mama are 158 iar tata 170.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat, probabil vei mai creste 1-2 cm pana la 20 de ani, dar sa nu uitam si de mostenirea genetica, mai ales ca parintii tai sunt micuti de statura.

| OPunGG a răspuns (pentru Violleta2022):

Crede-ma nu conteaza inaltimea parinitilor.
parintii mei au 1.60-mama
1.70 si ceva, tata
iar eu am 1.89 si fratele meu 2.21

| Violleta2022 a răspuns (pentru OPunGG):

Apropo, stii ca nu totdeauna tatal care te creste esti si tatal biologic.
Ia faceti-va voi un test ADN sa vedeti realitatea!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mancarea nu influenteaza inaltimea, inotul da, iar daca parintii tai nu sunt mai inalti ca tine, slabe sanse sa mai cresti mai mult de atat.

| OPunGG a răspuns:

Da eu as spune ca ai mai putea sa cresti, dar asta depinde de multi termeni
Fratele meu inca crestea la 22 de ani si avea 221 cm si inca crestea, a trebuit sa faca niste injectii pentru stoparea cresterii si din cate stiu de cand eram eu mica se zicea ca baietii cresc de la 14 pana la 20 si ceva de ani
Inotul ajuta foarte mult la dezvoltarea fizica.
De mancat as zice salate si mezeluri cat sa nu-ti fie foame.
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu, mi-ar fi ajutat sa stiu si cate kilograme ai.

| OPunGG a răspuns:

Este ok pentru ca de obicei kilogramele la baieti trebuie sa fie in felu urmator:
daca ai 173cm=67 pana la 75 kg nu stiu daca ai inteles ce am vrut sa spun dar daca te-a ajutat tot ce am spus pana acum sunt multumita. Funda?