| anonim_4396 a întrebat:

Maine ma duc la dentist si as vrea sa stiu cateva lucruri!
1.Trebuie sa imi puna o plumba la 2 dinti si la o masea! Trebuie sa imi scoata nervul nu? crying
2. Daca unul dintre dinti este de lapte o sa il scoata nu?
3.O sa doara tare? crying
Nu stiu daca asta e categoria potrivita...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Buna.
1.Daca caria este adanca in dinti si la masea, va trebui scos nervu(doar atunci).
2. Daca dintele de lapte este foarte distrus(cariat, si nu se mai pote face absolut nimic ca sa il ''salveze'') atunci va trebui scos, dar daca nu, nu va fi nevoie.
3. Daca te referi ca o sa te doara cand iti va scoate vreun dinte, o sa doara putin, dar daca te referi ca o sa doara cand il plombeaza sau iti scoate vreun nerv, nu o sa doara deloc.O sa te ''supere'' putin aparatul acela cu care curata caria, atata tot.
Mult succes!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu vrei sa spui mie ca la 7 ani iti cad toti dintii de lapte? Atunci incep sa cada dintii straight face
Toti dintii de lapte cad pe la varsta de 12 ani! Dar pot cadea si mai tarziu! Eu am 13 ani si mai am 1 dinte de lapte si fix ala e cariat sad

| Pinocchio a răspuns:

1. Nu este sigur ca trebuie scos si nervul.
2. Se poate plomba si un dinte de lapte.
3. Depinde, daca esti curajos si te pregateste medicul bine psihic, nu te va dura tare.

| anonim_4396 explică (pentru Pinocchio):

Pai si dintele de lapte nu ar fi mai bine daca il scoate?
Si la ce medic am eu happy! E prieten cu tatal si bunicul meu si ma cam sperie! Data trecuta cand am mers l-am intrebat daca ma doare si el mi-a zis : "O sa te doara foarte tare pentru ca nu te speli pe dinti"!

| Pinocchio a răspuns (pentru anonim_4396):

Medicul decide daca trebuie scos dintele de lapte sau e bine sa se plombeze ( este mai bine sa se salveze cat de mult se poate). Daca nu esti multumit de medic, poti discuta cu parintii tai sa alegeti un alt medic.

| InvertedDeformity a răspuns:

Depinde de cata de mult a avansat caria. Daca este foarte aproape de nerv/a ajuns la nerv trebuie scos nervul.Aici este decizia stomatologului si a parintilor daca vei fi anesteziat(a)(anestezia administrata pesroanelor sub 15/18 poate avea efecte secundarela si poate duce chiar la boli psihice/ oboseli cronice daca nu este administrat cum trebuie, dar nu cred ca este cazul), dupa care va curata dintele respectiv si se fa aplica plomba.Deciziile de a scoate sau nu dintele de lapte este luata de catre stomatolog, depinde de ce varsta ai.