| anonim_4396 a întrebat:

MALTRATAREA FIZICA SI PSIHICA, O PROBLEMA FOARTE ACUTA MAI ALES IN MEDIILE RURALE, CE PARERE AVETI?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi mai multe campanii de informare, daca legea ar apara mai bine interesele celor maltratati, daca am avea curajul cu totii sa intervenim cand auzim si vedem asa cazuri, totul s-ar schimba in bine. dar la noi nimeni nu se baga.auzim scandaluri, vedem sotii si copii maltratati si nu luam nici o masura.majoritatea femeilor maltratate nu isi cunosc drepturile.sau daca le cunosc, ce rezolva? se duc la politie, politia ii da o amenda celui care a facut rau, omul cand iese de la politie se duce la birt, bea cu prietenii si apoi vine acasa si isi omoara sotia si/sau copii.cate cazuri nu am vazut? cel putin 1 pe zi. dar daca ar fi ca in occident...lucrurile ar sta altfel. ti-ai injurat sotia? 1 an cu suspendare.ai dat in ea? 2 ani cu suspendare si nu ai voie sa te stai la mai putin de 50m de ea.si vecinii daca aud un scandal suna la politie. iar daca copilul meu merge la scoala si spune ca i-am dat o palma, m-am ales cu politia si cu protectia copilului pe capul meu ori de cate ori mi-e lumea mai draga.asadar,noi de unde sa incepem schimbarea in bine? stim cu totii ca"pestele se impute de la cap".

7 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Lipsa de educatie..., generatii dupa generatii se nasc si cresc dupa principiul bataia-i rupta din Rai., in cazul copiilor, sau femeia-i coasta barbatului si mai trebuie scarmanata din cand in cand... E trist..., dar e greu sa schimbi menalitati...in mediul rural..., unde inca se traieste sub imperiul superstitiilor de tot felul...si unde violenta educa..., chiar si animalele fiind batute pana la moarte...

| psiholoaga a răspuns:

Ca ai dreptate, chiar e o problema acuta. Tine de mentalitate si de rolul social asumat in fiecare mediu. Din pacate, singurul lucru de facut consta in campanii de informare si constientizare. In functie de gradul de toleranta si deschidere, unii se vor trezi, unii nu.

| elena a răspuns:

Este o problema asa de dureroasa, careia eu nu ii gasesc nici raspuns si nici rezolvare multi ani de-acum inainte...am atatea amintiri urate, inca de la 14 ani, despre ceea ce tu ai pus in discutie, asa ca...no comment...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Parere nasoala, cum altfel?! Dar e si din cauza mentinerii stilului de viata cu accent puternic, de stil patriarhal, arhaic, care strica f. f. f. mult, si pentru ca femeile tac si inghit... ce sa le ceri educatie si emancipare?! Eu am consiliat una de clasa a12-a, care s-a certat la cutite cu ei, ca voiau s-o tina acasa, la munca, si ea voia sa faca facultate! Na!, si a venit la oras, si nu m-a ascultat, si si-a pus-o cu un nemernic Egoist si Inconstient, dupa care murea de drag, k a fost primul!, si s-a ales cu un herpes 4 EVER! Ala a disparut, si ea... a ramas cu plansul, experienta, si SOLO< si traumatizata! Asta e, cine nu asculta...asa pateste!

eileen
| eileen a răspuns:

Sa se faca ceva in acest sens, eu una am trecut pe aici si ma gandesc si acum cata nevoie aveam sa stiu un telefon unde sa pot suna si sa scap de calvar, dar pe vremea aia nu exista nimic. Cand am dat de un nr la salvati copiii, m-a batut mama cu telefonul peste gura, iar la capatul celalalt cred ca tocmai avea un soc asistentul social... trebuie educatie in randul copiilor si adultilor cu privire la centrele care ii pot ajuta si..la cat mai multe centre!

| cely a răspuns:

Asa este.

| daianalorena1986 a răspuns:

Da, e adevarat pentru ca acolo oamenii traiesc dupa alte mentalitati.Au o conceptie si un mediu in care cresc sau traiesc in asemenea conditii.Eu am intanit pe cineva care traieste intr-un asemenea mediu si mi-a zis ca femeia trebuie batuta macar odata pe luna, ca sa nu uite cine comanda in casa.Eu cred ca ar trebui sa se schimbe parintii, ca copiii sa nu vada, si la randul lor sa faca acelasi lucru.Si pentru femei eu am impresia ca a devenit ceva normal, caci altfel nu ar mai accepta un asemenea tratament din partea sotilor.