| Kati120612 a întrebat:

Buna! Pot sa lucrez ca asistent medical daca am tulburare psihotica acuta? (La angajare se cere adeverinta de santate fizica si psihica)

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Nu te uita in toate "sertarele" de pe aici. Suntem ca unii nu nimeresc gaura nici daca stau asezati pe wc! Cel mai bine poti vorbi cu cineva care este specialist in securitate in munca/specialist hr. Ei sunt cel mai aproape de adevar cu cunostiintele la zi in domeniu. Aditional doar unde vrei sa te angajezi poti afla dupa ce sti conditiile de angajare la respectivul loc de munca. Si asta pentru voi cei din primele randuri: THE BIG BOOK OF DSM are cate o pagina pentru fiecare dintre noi ingratilor neetichetati, inca! laughing laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ti se cer analize si testari psihiatrice, ca doar va trebuii sa tratezi alti bolnavi si trebuie sa dovedesti ca esti perfect sanatoasa tu insati.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca floaresoarelui ti-a dat un sfat idiot sa ascuzi adevarul la testarea psihologica de la angajare, pentru ca, desii tu nu percepi realitatea atunci cand esti in criza, poti face rau indirect pacientului care iti este in mana in acel moment.
Te sfatuiesc sa spui intotdeauna adevraulm pentru ca asta te poate salva de accidente si in situatii grave, pierderea jobului si a capacitatii de a profesa vreodata in domeniul medical sau chiar puscarie.

Uite aici cat de grava este boala:
https://www.psihiatriebucuresti.ro/tulburarea-psihotica-acuta/

| sierra1 a răspuns:

și dacă faci o criză d-aia de tulburare cum-i-o-mai-fi-zicând și te supără pacientul, nu-i iei gâtul?

| Kati120612 explică (pentru sierra1):

Se vede ca nu esti deloc informat. Nu sunt un pericol pentru alte persoane. Daca eram un pericol pentru alte persoane si riscam sa iau gatul cuiva ma internau la spitalul de psihiatrie si nu mai imi dadeau drumul. Cu un tratament adecvat nu am niciun simptom.

| sierra1 a răspuns (pentru Kati120612):

Ok, dacă tu ești atât de informat, scenariu: n-ai tratamentul adecvat și te enervează un pacient, așa-i că-i iei gâtul? (de fapt nici tu nu știi când o s-o faci!)

| VoidEternal a răspuns:

Să lucrezi ca asistenta când ai tulburare psihotică acuta? Cred că am văzut filmul ăsta. Se numește Misery.

| Kati120612 explică (pentru VoidEternal):

Am dezvoltat tulburare psihotica acuta cand eram in facultate. Am fost si internata in spital. Am luat si adeverinta pentru scutirea absentelor. A vazut si medicul universitatii diagnosticul meu. Atata timp cat am putut termina facultatea ma gandesc ca nu e o problema sa ma angajez. ( Nu e vorba de niciun film aici, e doar realitatea)

| Floridori a răspuns:

Daca urmezi tratamentul adecvat si simptomele sunt tinute sub control, iar acest lucru este confirmat periodic de catre medicul tau, ai putea profesa chiar si ca medic chirurg daca ai avea studiile necesare.Cunosc medici care sufera de schizofrenie, tulburare bipolara etc.

Faptul ca psihoza este acuta si nu a evoluat inspre cronicizare, poate chiar schizofrenie, cum se intampla in unele cazuri in care oamenii nu sunt seriosi in privinta tratamentului, este un plus.Inseamna ca esti o persoana responsabila in ceea ce priveste tratamentul, ca exista o constanta si un compromis din partea ta pentru a tine sub control aceasta tulburare.
Tulburarile mintale nu sunt, sau nu ar trebui sa fie un criteriu de excludere sau discriminare.

Depinde de angajator in ceea ce priveste analizele necesare.De exemplu, clinicile private pot include teste si analize in plus. Daca nu ti se cere obligatoriu un rezumat al tulburarilor psihice la angajare, nu esti obligat sa informezi angajatorul in mod voluntar in aceasta privinta, decizia de a informa despre viata ta privata, inclusiv afectiuni ce nu sunt vizate ca fiind sub obligativitatea declararii la angajare, ramanand optionala.Iar daca pentru obtinerea unui post, va fi necesar un test psihologic, cu siguranta il vei trece cu brio. Testul psihologic este o generalizare si este mai mult de forma. Oricine a trecut un astfel de test stie asta.Nu identifica tulburari psihice la modul real, sa fim seriosi.De aceea vedem piloti, cadre militare, soferi profesionisti etc. cu tulburari psihice, dar care au trecut testul psihologic obligatoriu.Deoarece acest test vizeaza starea psihologica in acel moment, iar daca tu iei tratamentul, nu ar trebui sa ai niciun fel de probleme nu numai atunci, dar nici ulterior, in desfasurarea activitatii.

Multa sanatate si succes in tot ceea ce iti propui!

| CSurfing a răspuns:

Da poti! Totul este sa faci un examen medical de medicina muncii, sa se dovedeasca ca iei tratament specific si poti lucra linistit! Cunosc si eu cazuri si nu au nici o problema! Esti om cu unele probleme exact ca noi ceilalti! Toti avem anumite grade de stres si reactii