| iriszmatos a întrebat:

Mama are niste alunite care se tot maresc si nu vrea sa le scoata. V-ati scos alunite? Care sunt sansele sa faci cancer de la atat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu intotdeauna cancerul dispare prin scoaterea alunitelor. Dimpotrivă.
Doar daca se vor dovedi cancerigene.

| dullcat a răspuns:

Sansele sa faci cancer de la alunite care isi schimba aspectul sunt mari. Daca mama ta nu constientizeaza asta e grav. Poate nu ar strica sa-i trimiti niste articole sa citeasca: https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/cancerul-de-piele

https://www.drmax.ro/articole/cancer-de-piele

| Miruna333 a răspuns:

Orice modificare suspecta a alunitelor trebuie verificata de medicul dermatolog. Alunitele devin suspecte atunci cand capata forma asimetrica, cresc in dimensiuni, pigmentarea lor devine neuniforma, iar marginile devin neregulate etc. Control neaparat!

| Smmo a răspuns:

Nu toate alunitele care se maresc sunt rele, dar si dermatologii le evalueaza pe fiecare in parte daca e sa vrei sa scoti sau daca ai dubii cu vreuna, chiar daca ai o multime si aparent seamana intre ele. Am pe cineva care si-a scos cateva alunite in ultimii ani la recomandarea medicului dermatolog pentru ca era literalmente plina de alunite si pentru ca i-a spus el ca acelea nu sunt cancerigene. Este ok dar o mai deranjeaza pansamentele cand face baie. Nu mai stiu cat a trecut ca sa se vindece si oricum depinde cat a fost de adanca alunita... poate cateva luni.

Daca merge la un control mama ta nu ii strica, nu o va obliga nimeni sa si le scoata, treaba asta se face la cerere si se cam plateste. Poti sa prinzi o gratuitate sa iti scoata cateva daca ai noroc si are clinica vreo promotie.