| anonim_4396 a întrebat:

Alunițe și cancer? Care e faza? De ce toată lumea spune că faci cancer daca vrei sa scapi de una?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniaa a răspuns:

Bună! Faza stă cam aşa: din punct de vedere medical unele alunițe sunt răspunzătoare pentru apariția melanomului ( cancerul de piele). Acesta este o forma de cancer cutanat care isi are originea in celulele producatoare de pigment denumite melanocite.
Cele mai frecvente cauze ale melanomului sunt:
- expunerea la radiatii ultraviolete (UV) intre orele 10-15 si expunerea la altitudini inalte
- distrugerea ADN-ului din melanocite ca urmare a expunerii la soare si UV, radiatii cu lungime de unda scurta este cel mai important factor care cauzeaza melanomul
- la solar corpul este expus de asemenea la UV care maresc riscul dezvoltarii melanomului
- depletia stratului de ozon poate afecta semnificativ incidenta melanomului. Se estimeaza ca se produce o crestere cu 1% a incidentei melanomului cu fiecare procent de subtiere a stratului de ozon
- agregare familiala de melanom (mai multe cazuri de melanom in aceiasi familie)
- alunite atipice
- sistem imun deficitar.
Alunițele atipice sunt acele alunițele, care au o formă ciudată, a apărut de curând... de aceea trebuie să ai grijă, iar când observi o astfel de aluniță, mergi la medic, la consult.

4 răspunsuri:
| farfuriaverdex a răspuns:

Anumite alunite sunt semne ale cancerului de piele, adica unele sunt cancerigene si daca umbli la ele risti sa declansezi boala, uite si un link: http://canceruldepiele.ro/citestepielea/#citeste-pielea-in-7-pasi-simpli

| lucian072 a răspuns:

Exista o aplicate pe telefon ca sa iti dai seama

| anonim_4396 explică (pentru lucian072):

Cum se numește?

| lucian072 a răspuns (pentru anonim_4396):

O descarci
aplicatia se foloseste de cameara foto de pe telefon faci o poza la alunita ta si o sa iti spuna