| MorenytaShuttUp a întrebat:

Poti face cancer de la alunite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MonicaAntoniaH a răspuns:

Da poți face cancer de la alunițe (daca ai foarte multe). Se numesc alunițe cancerigene și sunt mai închise față de celelalte. Cel mai bine e să nu mai stai la soare și să mergi la un doctor care îți poate da și alte sfaturi și care să le vadă pentru a te ajuta.
Sper că te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cica da. Am tone de alunite, am si rupt una inchisa si asimetrica in copilarie (fara intentie, ma jucam si nici nu am simtit, mi-au atras atentia ceilalti copii la un moment dat ca am mina plina de singe) si uite ca am facut 34 de ani si nu am crapat inca. A, da, si nici cancer nu am. Inca. Posibil sa mor din alte motive si sa nu prind nici un cancer... dar am auzit de vreo doua cazuri anul asta prin vecini cu alunite rupte urmate de deces in mai putin de 2 luni dupa eveniment. In concluzie, fiecare cum are noroc...winking

| Duucu a răspuns:

Cele cancerigene sunt cele asimetrice. Fereste-te de soare si... cam atat.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu. Cancerul e o chestie sistemica,

| marin81 a răspuns:

Da, se poate face cancer si daca stai prea mult la soare, in orele contraindicate, daca ai alunite

| Rebecca123 a răspuns:

Da daca de exemplu iti rupi una.

| DomnulFantastic a răspuns:

Daca le rupi, da

| galyperf89 a răspuns:

Da dar doar daca ti le rupi. funda? happy

| dia733 a răspuns:

Da, si eu mi-am rupt una cand eram mica si nu mi s-a intamplat nimica si am multe alunite. Depinde cu norocul fiecaruia ai grija sa nu stai mult la soare eu una nu stai nici mult pe-afara deci na... Poti sa te duci si la doctor daca nu esti sigura! Bafta!