| 94Lucifer94 a întrebat:

Mama lucrează in Germania prin agenție de ceva vreme, ea având grijă de o bătrână la domiciliul acesteia. Recent mama a avut niște probleme de sanatate și a ajuns la spital. Din fericire ea este sănătoasă dar i-a rămas jumatate de față paralizată, i-au murit mușchii feței. Acum săraca e supărată că agenția îi oprește din salariu pentru medicamente si că agenția vrea sa o dea afară, ea rămânând fără loc de muncă, posibil si imposibil să mai găsească unul in starea ei actuală. Cunoaște cineva dacă există legi in Germania, in favoarea mamei mele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De citit cu ATENȚIE contractul intre mamă și agentie

| BruhhGoAway a răspuns:

Eu din cate stiu, daca munceste legal( deci cu contract de munca) automat i se oferă asigurare de sanatate( AOK in general). Iar aceasta asigurare oricum ii oprește din salariu un anume procent. Si din cate stiu acest procentaj depinde de mai multi factori. Ce mai stiu e ca aceasta asigurare iti acoperă aproape toate costurile medicale( nu stiu daca si pentru medicamente) dar orice tine de vizite la medic, operatii, etc. Cei care au angajat o sun obligați sa ii ofere si asigurare de sanatate. Si nu au cum sa o dea afara atata timp cat se respecta contractul. Cel mai bine e sa apeleze la un avocat roman de acolo. Sau chiar si pe grupuri pe Facebook. Daca cauti "romani in Germania" vei gasi multe grupuri si acolo se afla oameni care chiar se pricep si sunt in măsura sa dea niste sfaturi.