| Gabbi777 a întrebat:

Mama mea are o problema cu detergentii, produsele de curatare, parfumurile, odorizantele de camera, fata si buzele i se inrosesc si o ustura, limba i se invineteste, simte in gat produsul respectiv de parca l-ar fi inghitit, simte ca nu poate respira. Vreau sa stiu daca e alergie sau intoxicatie si ce se poate face pana ajunge la doctor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Prima masura este intreruperea oricarui contact cu substantele respective.Aerisiti intens incaperile.Renuntati la odorizantele de camera, sunt nocive si pentru persoanele mai putin sensibile.Inlocuiti detergentii pudra cu capsule.Renunta la cautarea de medicamente pe net.Pot provoca un rau mai mare daca nu sunt recomandate de medic.

| Gabbi777 explică (pentru mira):

In ceea ce priveste detergentul de rufe, deja folosim capsule in loc de detergent lichid sau pudra. Odorizante nu avem prin casa dar in casa unde lucreaza ea sunt si cate 2 intr-o camera si nu depinde de ea sa le scoata din uz. Iar restul produselor e nevoita sa le foloseasca la curatenie in casa aia. In legatura cu medicamentele, noi mergem pe medicina naturista, medicamentele naturiste din plante nu au ce rau sa faca, dar nu am gasit nimic oricum. Trebuie sa mearga la medic dar nu-i permite programul.

mira
| mira a răspuns:

Sa stii ca si medicamentele naturiste pot face rau daca se administreaza inadecvat.Parerea mea este ca ele ajuta foarte mult cu conditia sa n-ai nimic.Trebuie urmata doar indicatia medicului.

| BîlcStefan a răspuns:

Este clar alergie, la ceva compus chimic din produsele de curatat si odorizante.Si de facut, nu s-ar face nimic pana nu vine medicul.

| Gabbi777 explică (pentru BîlcStefan):

Ea ma tot dispera sa caut medicamente pentru alergii pe net, de preferat naturiste.

| BîlcStefan a răspuns (pentru Gabbi777):

Pana nu se afla la ce compus chimic este alergica nu putem spune un medicament, difera da la compus la compus

| BîlcStefan a răspuns (pentru Gabbi777):

Pana nu se afla la ce compus chimic este alergica nu putem spune un medicament, difera da la compus la compus.