| Romulus_Mag_Ioan_1992 a întrebat:

Salutare tuturor! Astazi am patit ceea ce nu credeam sa se mai intample cuiva in Romania anului 2012; Fratele meu(14 ani) are de ceva timp(1 luna) pete pe piele, mari, multe si iesite in relief din cate am vazut asemanatoare urticariei.Aceste pete nu au fost in acest timp permanente ci apareau cateodata total aleatoriu din toate punctele de vedere(puteau sa apara si seara si dimineata, si cand era afara si in casa, etc). Parintii mei(medici generalisti urgente) au crezut ca este vorba de o alergie, initial de o alergie la alimente dar cu timpul au exclus aceasta posibilitate si chiar alergiile de la insecte etc.In fine, in aceasta dimineata au decis ca nu mai e cazul sa "experimenteze" si au mers la o clinica privata, specializata in dermatologie si alergologie! Doamna dr. i-a facut fratelui meu teste cu diferite substante(pe care le punea pe piele) pentru a depista cauza(probabil) acestor pete. In urma acestor teste care au durat aproximativ 5 minute a fost sigura ca fratele meu are alergie la planta numita "Ambrozie". Pana aici toate bune si frumoase zic eu. Dupa ce i-a facut fratelui meu o injectie cu un medicament numit "Diprofos" ne-a zis ca ar trebui ca aceasta alergie sa treaca deci in principiu am scapat de problema noastra si ca trebuie sa achitam acest consult de 10 minute+injectie(doar facutul ei pentru ca medicamentul in sine a fost cumparat de la farmacie de mine) in valoare de 100 de lei.Pentru ca aveam doar 50 de lei cash tata a plecat la bancomat sa scoata bani iar mama si fratele meu au ramas pe holul clinicii asteptand......In acest timp(maxim 5 minute dupa injectie) fratele meu a facut soc anafilactic de la injectie si nu a mai apucat decat sa-i spuna mamei mele ca nu mai poate sa respire si atat......Mama, fiind doctor a tipat pur si simplu la cei de acolo sa ii aduca repede o branula si un medicament anume(nu stiu care, nu ma pricep) si in 30 de secunde cel mult 1 minut i-a facut injectia iar fratele meu a putut respira! Si acum intrebarea/intrebarile: Cum e posibil ca un medicament care poate produce unei persoane un soc anafilactic sa fie administrat asa usor, fara macar a face un test pentru a stabili daca persoana respectiva e sau nu alergica la acel medicament? Credeti ca exagerez cand spun ca fratele meu acum ar fi fost mort daca as fi avut banii cash, as fi platit si as fi plecat linistit?! Probabil nu pentru ca nu cred ca pe strada atunci cand nu mai poti respira, poti sa mai traiesti pana ajunge ambulanta; cat sa mai traiesti fara aer? Imi pare rau pentru aceia care ati avut curajul sa cititi acest post al meu dar cred ca trebuia sa spun toate aceste ca voi, sa imi puteti spune cat mai bine, cat de normala e situatia aceasta si ce credeti ca ar trebui sa fac in continuare.Va multumesc si imi cer scuze pentru eventualele greseli ortografice sau de exprimare, nu e usor sa stii ca fratele tau a fost la 1 minut de moartehappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Orice medicament poate da reactii alergice, in functie de sensibilitatea persoanei. Socul anafilactic este forma de manifestare cea mai grava. Anafilaxia este un răspuns al anticorpilor imunoglobulinici la un număr mare de alergeni. Răspunsul este brusc, apărând în secunde sau minute de la contactul cu un alergen. Nici un medic nu poate estima raspuinsul pacientului la medicamente iar testari uzuale nu se prea fac decat la antibiotice. Bucurati-va ca nu a apucat sa plece din cabinet si i s-a administrat la timp tratamentul care i-a salvat viata! Ar fi bine sa mergeti intr-un centru universitar la alergolog pentru a depista daca nu e cumva alergic si la alte medicamente.

| Romulus_Mag_Ioan_1992 explică (pentru Abh):

Ok,multumesc mult! Mai am o mica curiozitate: doamna DR. a spus ca este o alergie la ambrozie...este corecta in acest caz administrarea medicamentului "Diprophos"? Intreb pentru ca am auzit de la mai multi ca acest medicament nu era chiar indicathappy Nu am idee si nu ii pot crede pe cuvant pentru ca niciunul nu este de specialitate si tocmai de aceea as vrea si din partea unui expert un raspunshappy In concluzie medicul a actionat corect si nu a gresit cu nimic, asa e?

| Abh a răspuns (pentru Romulus_Mag_Ioan_1992):

Diprophosul este un corticosteroid cu puternica actiune antialergica, deci acest medicament i s-a administrat in cunostinta de cauza.

7 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Mda...iti inteleg "revolta" ca sa zic asa dar acel medicament injectabil probabilca nu provoaca de regula soc anafilactic altfel nu imi explic cum ar fi putut fi administrat fara ca macar fratele tau sa fie intrebat daca e alegic la respectivul... ANTIALERGIC sau la oricare alte substante.una peste alta orice cabinet medical are antidot la socu anafilactic deci nu cred ca s-ar fi putut intampla vreo nenorocire dacat daca acei medici NU erau medici! ce sa zic!? zic si eu ca sakespire (nu stiu daca am scris corect ) : totul e bine cand se termina cu bine!

| Romulus_Mag_Ioan_1992 explică (pentru michael5813):

Nu sunt multe medicamentele care provoaca soc anafilactic dar indiferent care sunt, un medicament care poate sa te omoare intr-un minut nu se administreaza fara test! Asa este, sa presupunem ca aveau "antidotul", in situatia asta trebuia ca doamna Dr. sa nu ii dea voie sa plece pana cand ar fi trecut acele 10-15 minute in care exista riscul dar dansa nu a facut acest lucru, mai mult nici nu ne-a avertizat ca se poate intampla asta si aproape ne-a asigurat ca e totul ok,nu va mai avea nicio problema! Nu vreau sa dramatizez chiar daca as fi indreptatit si nici sa acuz pe nimeni fara motive si tocmai de aceea am cerut parerea voastra aici! Nu vreau pedepse, demisii, amenzi, etc si vreau sa stiu ca nu am ramas indiferent la probleme grave ce le pot avea si altii! Dar cum spui si tu, s-a terminat bine si asta e cel mai important dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu fericit si nici nu as puteahappy

| LoveandOther a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine ca ai trecut prin asa ceva.Cred ca noi adolescentii din ziua de azi ar trebui sa ne obisnuim cu Romania 2012.Toata lumea este bolnava sau pateste ceva in ziua de azi.Cu siguranta nu exagerezi cand spui ca fratele ar fi mort daca ai fi avut banii cash. Poate a fost un semn faptul ca tatal tau nu a avut banii.Eu una asa as gandi.Inca o data imi pare rau si ar trebui sa luati masuri impotriva celui care i-a facut injectia si clinicii respective

| Romulus_Mag_Ioan_1992 explică (pentru LoveandOther):

Ideea este urmatoarea: sunt bucuros ca totul s-a terminat cu bine dar nu pot sa nu fiu frustrat cand foarte usor cineva putea muri de la o simpla alergiehappy Nu ma intereseaza banii, despagubirile, sa castig in judecata sau chestii de genu! Vreau doar sa le fac reclamatie si sa afle toata lumea de asta pentru ca nu as putea trai cu gandul ca peste 1 zi sau 1 saptamana cineva ar putea murii din aceasta cauzahappy M-as simtii vinovat pentru ca nu am facut nici minimul necesar pentru a avertiza si pe altii asupra acestor lucruri! Am postat asta aici pentru ca nu am cunostinte in medicina, nici in drept si am vrut sa stiu daca in cazul fratelui meu doamna Dr. a procedat corect macar din punct de vedere a procedurii medicale pentru astfel de cazuri iar daca nu, cat de grav este ceea ce s-a intamplat!

| Matei_Bogdan_1981 a răspuns:

Eu am alergie la ambrozie, dar de curand am vazut o reclama la tv, la o crema pentru cei alergici. E vorba despre crema de la Hay Max si se gaseste in farmaciile Sensiblu. E foarte buna, cel putin la mine, da rezultate. Am gasit-o si online pe Longeviv.ro