| Laurosa a întrebat:

Mama mea are toxoplasma nonreactiv (nu știu ce înseamnă asta), faza e ca avem pisici in casa (ele sunt deparazitate și vaccinate la zi). Mama mea e insarcinata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Toxoplasmoza – Generalități, simptome, analize medicale recomandate în sarcină

Mod de transmitere
- contactul cu excremente feline contaminate cu parazitul: posibilitatea ingerării parazitului după ce ați lucrat în grădină sau ați curățat litiera pisicii
-consumul de apă sau alimente contaminate: carne de miel, porc sau vânat prezintă un risc de a fi infectate cu T. gondii. Ocazional, lactatele nepasteurizate pot fi de asemenea contaminate.
- utilizarea ustensilelor de bucătărie contaminate
- consumul de fructe sau legume nespălate
- transplant de organ sau transfuzie de sânge dintr-o sursă contaminată

https://bioclinica.ro/......in-sarcina

| Laurosa explică (pentru Werrich):

Da, dar acolo scrie nonreactiv, medicul a zis ca e totul ok

| Laurosa explică (pentru Werrich):

Plus ca pisicile sunt vaccinate și deparazitate

| WhiteLife a răspuns:

Pentru orice întrebări este recomandat sa te adresezi medicului.

https://www.medichub.ro/......1-cmsid-65

| Teo29 a răspuns:

Doneaza pisicile+ sa mearga la medic ginecolog la privat, sa ceara o consultatie.

| Laurosa explică (pentru Teo29):

Dacă ai avea un copil l-ai dona? Sunt deja parte din familie doamnee. Am găsit deja soluție fără sa le,, donam". Nu ma înțelege gresit suntem iubitori de animale. La noi nu exista acest cuvânt. O data ce face parte din familie cum sa donezi? Hai sa nu uitam ca animalele nu sunt obiecte și le poți da când vrei tu la oricine. O data ce ți-ai luat trebuie sa îți asumi!