| adrianpetrican a întrebat:

Mama mea e infectata cu covid 19! Ce e de facut? Deocamdata se simte bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa contacteze medicul de familie ai ii va da toate informațiile necesare

| anonimg a răspuns:

Cand se face un test, se lasa obligatoriu datele de identitate si nr de telefon.
Laboratorul care a constatat un caz pozitiv este obligat sa anunte dsp-ul. Acesta de pe urma este obligat sa contacteze persoana gasita pozitiv, si i se va spune ce trebuie sa faca.
Niciun om din casa respectiva nu are voie sa paraseasca locuinta timp de 14 zile de la confirmare -altfel va primi amenda daca regulile vor fi incalcate.
Alimentele si alte bunuri pot fi facute de catre altcineva din afara locuintei. Primariile sunt obligate sa ajute cetatenii gasiti pozitiv: se vor trimite oameni care sa le faca cumparaturile daca acestia nu au la cine sa apeleze.
Trebuie contactat medicul de familie care va prescrie antibiotice si alte medicamente. Medicul de familie va va spune ce trebuie sa faceti.
Sanatate!

| Werrich a răspuns:

Sa stea 2 săptămâni în izolare și sa anunțe DSP ca să primească Decizia de izolare. Dacă ai stat cu ea trebuie sa stai și tu în izolare. Multa sănătate!

| WhiteLife a răspuns:

Daca rezultatul testului e pozitiva, de obicei primești și o prescriptie cu tratament, dar daca nu a primit, cu un telefon la medicul de familie se rezolva. Nu te panica, nu înseamnă că automat va muri, încearcă să o încurajezi sa respecte carantina, regulile de igiena, sa aibă asigurate mâncarea și cumpărăturile și să ia tratamentul și sperăm să se facă bine. Părinții mei au puțin peste 50 de ani, mama are și alte probleme de sănătate (nimic foarte grav, dar mai e ceva) și a trecut cu bine.

| badpanda a răspuns:

Sa incerce sa nu-i infecteze si pe altii.

| Irinelp a răspuns:

Dacă e pozitivă dar se simte bine trebuie să stea în casă să nu contamineze și pe alții.

| adrianpetrican explică:

Cum poate mama mea sa se vindece de covid 19? dupa cate zile se vindeca covidul?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru adrianpetrican):

Trebuie internată numai medicii stiu cum sa o vindece,

| adrianpetrican explică:

Vin cu o veste proasta! Mama mea mi-a zis ca respira mai greu acum si ca oboseste mai repede! ce e de facut?

| CORONAVIRUS a răspuns:

Testul care confirma cu adevărat dacă este infectata cu covid 19 este o analiza seriologica și mama a fost confirmata pozitiv.

| adrianpetrican explică (pentru CORONAVIRUS):

Si mama ta nu a murit din cauza covid 19?