| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati face sau ce ati facut atunci cand ati aflat ca aveti covid? Totul de la A la Z.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

Am avut covid nediagnosticat oficial in nov. 2020, a fost groaznic. Am luat legatura cu medicul de familie, atunci a fost primul val, spitalele erau pline, nu existau teste, nimic. Mi-a fost daca o reteta de medicul de familie pentru tratarea simptomelor si intarirea imunitatii.
A debutat ca o raceala, apoi am pierdut gustul si mirosul. Zilele urmatoare am dezvoltat dificultate de respirate, am tras o sperietura sora cu moartea.

Acum, m-as testa rapid, daca a iesi pozitiv sau s-ar inrautatii simptomele, as suna la 112.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Acum am a treia oara.Primele 2 dati nu am anuntat, m-am tratat acasa, daca nu erau amenintarilw cu posibile teste periodice pentru job nu anuntam nici acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bv

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am autoizolat, am contactat medicul de familie, mi-a recomandat pastile, am luat pastilele, am stat în izolare, m-am vindecat, am ieșit din izolare.

Răspuns utilizator avertizat
| Cehoslovacia a răspuns:

Indiferent.
cum se face ca eu sunt singurul vaccinat si singurul care a facut covid si ei nu au avut deloc in conditiile in care au probleme cu inima si diabet, un argument destul de convingator ca sa rezulte si nepasarea fata de o raceala si fraierii ce baga frica in om.

| Dariaa90 a răspuns:

Serios? Care este logica întrebării? Este decizia lui(ei), dacă își face testul sau nu, nu are leg cu prietenia in sine. Nu știu ce variante de raspuns aștepți, însă fără supărare, întrebarea suna a plictiseala dacă asta este o problema care te frământa pe tine.

| timidu89 a răspuns (pentru Dariaa90):

Cand i-am dat nota 1 s-a ofticat ca un copil cand ramane fara jucarii. Repede a dat nota 1 la o intrebare de a mea. Oameni care pun intrebari tampite si tot ei se supara.

| Dariaa90 a răspuns (pentru timidu89):

Probabil sunt adolescenți, încă nu sunt capabili sa și asume și sa accepte critica constructiva. Asta e.

| marrryya a răspuns:

Daca acea persoana nu isi doreste sa faca testul nu o pot obliga. Desi e imoral sa nu il faci nici pe cel rapid (sunt farmacii unde se poate face gratuit), la fel de imoral ar fi sa nu ii respect decizia omului.