| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea este fumatoare de peste 18 ani. Dar nu fumeaza mai mult de 4-5 tigari pe zi.Stiti cumva care sunt riscurile fumatului? Am auzit atatea cazuri, mi`e si fricaoh go on Cum as putea s`o conving sa se lase de fumat? Mersi mult pentru toate sfaturile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tump a răspuns:

Mah asculta-ma pe mine stiu exact ce zic, fumatul pentru. mama ta a devenit ca un drog, este ricul cel mai mare sa moara mai devreme pe la 50-60 ani dar sa stii si mama mea a fost o fumatoare inraita, si cu vointa si abtinerea ei a reusit sa nu mai fumeze DELOC si fuma care 1, 5 pachete pe zi! spune-i asa : "mama uite ce e hai sa vorbim... ca trebuie sa te lasi de fumat deoarece exista riscul sa te imbolnavesti si sa ii imbolnavezi pe cei din jurul tau! incearca cua jutorul vointei, dovedeste ca ai o vointa de fier si incearva pe zi ce trebuie sa fumezi cat mai putin, si o sa vezi ca incat, incaet nu o sa mai fumezi DELOC!" si sa nu-ti fie rusine sa vorbesti cu mama ta fie ca e o poblema scolara, de sanatate, probleme fizice, morale, si orice conflic, mama ta si tatal tau sunt singuri oamnei care iti for cel mai mult binele din lume! asculta la mine si incearca ce ti-am zis eu! trimite-mi un raspuns sa stiu ca ai citit si ca ai inteles te rog frumos!

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt gume de mestecat, plasturi dar ai nevoie si de vointa.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Depinde si de dorinta ei. Macar nu fumeaza mult, si probabil fumeaza tigari usoare sau slims. Partea buna e ca daca in rest are un ritm sanatos poate sa o duca mult si bine asa. Daca vrea sa renunte, stiu de doua lucruri care mie mi-au ajutat, dar nu suficient, din cauza vointei slabe ( nu inseamna ca ma dau batut :D )
O carte: http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarit-nefumtor
O tigara electronica, daca o tenteaza, cele mai reusite dupa experienta mea sunt DSE 901, si lichid de concentratie medie, cu aroma de tutun.

| jolie a răspuns:

4, 5 tigari eu le fumez la cafea dar la zi un pachet jum daca as fuma si eu ca mama ta... ce bine ar fi stai linistita draga ca nu pateste nimic nu e fumatoare inraita ca 80%din populatia romanieilaughing))
vb serios nu sunt multe tigari 4, 5 la zi nu pateste nimic

| freehugs a răspuns:

Guma cu nicotina a incercat?big grin

| cristicora a răspuns:

Fara nici un fel de exercitiu de vointa te lasi citind "In sfarsit nefumator" de Allen Carr. Eu am reusit dupa 20 de ani de fumat cate 3 pachete pe zi. Succes...nu-ti trebuie dacat vointa sa o cumperi sau sa o cauti pe net si sa te apuci de citit, e o lectura de 4-5 ore...si ai devenit nefumator. Anunta-ma cand o termini si spune-mi daca o sa mai fumezi vreodata. http://www.scribd.com/doc/29838521/Allen-Carr-In-Sfarsit-Nefumator