| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa-l conving pe tatal meu sa se lase de fumat? (Fumeaza de vreo 20 de ani si e cam incapatanat), mama nu il prea poate convinge dar eu fiind copilul lui poate se va lasa sa-mi faca un bine. sad Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| annempx a răspuns:

Si eu sunt cam la fel, adica m-am rugat mult de tata si a incercat sa se lase, dar asta doar pentru o saptamana.m-a facut sa inteleg ca nu prea mai e "iesire" din chestia asta cu fumatul... tata acum fumează mai putin dar ma rog nu am reusit sa-l conving sa se lase. poate reusesti tu.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca nu are vreo boala care ii interzice nu stiu de ce te-ai chinui.E treaba si bani lui ia exemplu si nu face la randul tau sunt adulti se descurca

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai bine du-te in padure! iti da un exemplu pe care tu sa nu il urmezi; ai aceasta libertate de a alege

| xerxes1 a răspuns:

Daca vrei sa ti-l faci dusman nu ai decat sa incerci sa-l bati la cap sa se lase.O sa se lase singur cand va sosi momentul.

Răspuns utilizator avertizat
| Adiadictie a răspuns:

Recomanda-i pagina promotii cu coduri la tigari

| Roliii a răspuns:

Cat fumeaza pe zi? Arata-i zilnic doar o fisa cu cat cheltuie pe zi pe tigari (rupi o foaie din caiet)
Ii scrii asa
Azi ai cheltuit atat pe tigara

| anonim_4396 explică (pentru Roliii):

3-4 pe zi =(

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu cateva luni in urma a murit n Thailandez, fumator inrait, care s-a apucat de fumai inca de la varsta de 10 ani.
A murit de tanar : abia implinise varsta de 137 de ani. Tutunul dauneaza grav sanatatii. :'(

| Buubbu a răspuns:

Eu cred că toți fumătorii din ziua de azi sunt conștienți de pericole și de mulțimea de bani cărora le dau foc. E foarte dificil să convingi o persoană să se lase de fumat. Și eu am încercat asta cu mama și într-un final am realizat că dacă nu vrea cu adevărat nu e nicio șansă.