| anonim_4396 a întrebat:

Fumatul sarcina, incompatibile? Care sunt riscurile pentru viitoarea mama fumatoare? Dar daca fumeaza tatal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nici o gravida nu ar trebui sa fumeze in timpul sarcinii, acesta afecteaza copilul inca din primele saptamani de viata. Nicotina traverseaza placenta si ajunge in circulatia copilului, da intarzieri in dezvoltarea lui, atat fizic cat si psihic. In plus, riscul de avort si de nastere prematura e mai mare la mamele fumatoare decat in rest.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Ok, riscurile sunt enumerate mai sus. Ce ma pune pe ganduri este: ce te face sa crezi ca vei fi in stare sa-ti dedici viata copilului daca nu esti capabil sa-ti infrangi propria adictie de tigari? Atat de puternic sa fie instinctul si spalarea de creieri incat sa-ti bati joc voluntar de propriul vlastar? Poate ar trebui sa fie si asta o tema de gandire, mi se pare ca atitudinea de leguma la un om este impotriva naturii.

| DeeDee28 a răspuns:

Da...cred ca sunt incompatibile. e foarte riscant pentru viitorul bebe pentru ca substantele care le inhaleaza mama, ajung si la el. Si daca fumeaza tatal tot este risc, deoarece prin fumatul pasiv substantele rele tot ajung in plamanii mamei, si de aici si la bebe

| coosmin24 a răspuns:

Mama insasi este afectata, in anumite aspecte ale vietii sale aparand efecte nebanuite dintre cele mai neplacute.

- Scaderea libidoului este un alt efect al nicotinei care afecteaza nivelul de estrogeni. La randul sau, acesta determina un aspect masculinizat asociat cu voce ingrosata si tenul cenusiu mult mai predispus ridurilor si imbatranirii premature.

- Un lucru mai putin stiut de catre femei este faptul ca nicotina, impreuna cu pastilele anticonceptionale, pot creste riscul unui accident vascular cerebral sau pot genera aparitia unor boli cardiace.

- Menopauza apare, in medie cu 2-3 ani mai devreme, la femeile care fumeaza decat la cele nefumatoare. Hidrocarburile aromatice din fumul de tigara omoara ovulele, determinand astfel aparitia precoce a menopauzei.

- De asemenea, unele cazuri de sarcina extrauterina se pot datora fumatului Sarcina ectopica apare atunci cand ovulul fecundat se deplaseaza spre uter prin trompa uterina si se implanteaza in straturile trompei. Nefiind un mediu propice dezvoltarii fatului, poate avea loc fie avort spontan, fie provocat la descoperirea acestui tip de sarcina.

Dincolo de problemele care vin odata cu fumatul, in general vorbind, sa nu uitam si contextul mai delicat de mare vulnerabilitate, in care se afla femeia insarcinata, al carei organism suprasolicitat din cauza schimbarilor bruste pe care le traverseaza, este odata in plus mai sensibil si deci mai expus. Nemailuand in discutie responsabilitatea dubla pe care o are si efectele cu dublu impact.
Tatal contribuie si el la sanatatea viitorului bebelus, stiut fiind faptul ca efectele fumatului repercuteaza negativ asupra calitatatii spermei si genelor pe care le transmite copilului, alterandu-le. Unele boli pot aparea exclusiv din cauza acestui obicei. Spre exemplu, otitele medii, virozele respiratorii frecvente sunt doar cateva din neajunsurile indreptate spre copilul fara nicio vina, pe care, cel mai mult dintre toate, ni-l dorim sanatos!

S-a constatat ca in adolescenta, copiii care au fost nascuti de catre mame fumatoare, au o putere de concentrare mai scazuta decat ceilalti.

Un alt studiu efectuat de cercetatorii japonezi, releva efectele pe termen lung ale fumatului in timpul sarcinii, implicand pana la a treia generatie. Astfel, s-a constatat ca daca bunica a fumat cand era gravida, nepotul va resimti acest fapt printr-un risc dublu de a se imbolnavi de astm, chiar daca mama lui a fost nefumatoare.

Nu trebuie neglijat nici riscul nasterii unui copil mort, pentru ca este evident ca prin tutun ii reducem sansele la viata, asa cum, trebuie sa recunoastem, ni le reducem si noua.

| lifeistough a răspuns:

Riscurile sunt sa fie copilul retardat la fel ca si alcoolul pe timpul sarcinii si fumatul pasiv este la fel de daunator!