| FunnyCreations a întrebat:

Mama mea sufera de depresie de mai mult de 2 ani, o sa sufar si eu de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

Depresia nu se mosteneste!
Suntem cu toti predispusi atunci cand nu avem o gandire pozitiva, este foarte frecventa si poate sa apara in viata oricui, este o afectiune psihica, caracterizata printr-o perturbare serioasa a echilibrului emotional.
Depresia reprezinta o traire de suferinta si tristete profunda!
In caz ca el/ea prezinta sintome de tip: Tristete continua, teama puternica, neliniste, sentimentul de desertaciune; Lipsa de speranta, pesimism, trecutul si viitorul sunt vazute in culori intunecate; Sentimente de vinovatie, parere de sine proasta, neajutorare etc (e grav) se poate recurge la terapie, antidepresivele triciclice, modulatori ai recaptarii serotoninei si inhibitori ai metabolizarii serotoninei sau altor mediatori.
Mai multe sfaturi http://www.trilulilu.ro/alien3rd/e45a8576175f98
Speri sa te bucuri, nu se mai alerga si in a doua viata cu produse de plastic!

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu se mosteneste.

| OanaG a răspuns:

Daca si ea a mostenit-o de la mama ei... poate vei suferi si tu!

Pupicihappy

| madalinutza a răspuns:

Nu cred.
cred ca se mosteneste de la bunici.thinking

| VladyCristian a răspuns:

Depresia se mosteneste? Eu cred ca nu. Nu vei suferii de * depresie. La fel era si bunica mea iar mama, la 42 de ani, nu sufera de asa ceva. happy

Răspuns utilizator avertizat
| marsy a răspuns:

Poate ajund=ge si la tine depreasia. din cauza mamei tale!
Vorbesse cu ea... poate o sa-i fie mai bine.
Pn curiozitate. de ce sufera de depresie? Ce s-a intimplat? sad

| adinescu a răspuns:

Fii puternica psihic si nu t lasa afectata de orice rahat. gandeste pozitiv, nu t mai uita la stiri la drame gandeste frumos si o sa t simti si tu bine.acelasi sfaturi dale si mamei tale o poti ajuta

| adinescu a răspuns:

Scuze laughing

| happyorsad a răspuns:

Sincer nu stiu, poate vorbesti cu un specialist sa te lamureasca, eventual sa-ti dea sfaturi.imi pare rau ca nu te pot ajuta:* sad

| freeman a răspuns:

Daca mama ta citeste carti scrie mi ca as avea sa ti dau o carte pe mess gen sa o citeasca, se vindeca sigurat.

| FunnyCreations explică:

Ady laughing sunt baiat nu fata laughing "Fy puternic((((A))) laughing si sunt un baiat din punctul meu de viata linistit, imi traiesc viata la limita, nu plang, nu sunt "SAD", nu ma uit la stiri, doar ca ma ingrizoraeza putin chestia asta sad

| FunnyCreations explică:

Multumesc tuturor happybig grin

| maddy09 a răspuns:

S-ar putea... poate mostenesti poate nu

| maddy09 a răspuns:

S-ar putea. poate se mosteneste poate nu. Dar cred ca depinde si de tine.