| Slovcehov a întrebat:

Mama are o chestie pe care o face de mult si mi-am dat seama ca si eu incep s-o fac. Oare e o problema neurologica?

De foarte multe ori vrea sa zica ceva, zice cu totul altceva. Pur si simplu nu ii vine cuvantul in minte. De exemplu, a vrut sa zica acum 5 minute ca face paine, a zis ca face chiftele. O intreb ce chiftele si se corecteaza. Si mereu, mereu face asa. Azi dimineata cauta ceva pe telefon, o intreb ce cauti zice, whatsapp, ii arat whatsapp-ul zice nu, Youtube, ii arat Youtube-ul imi zice nu ca ea voia sa caute ceva pe google. Acum o ora imi zice sa-i dau lampa, ea se referea la ochelari. Face asta atat de des incat ma ingrijoreaza. Ea e o femeie inteligenta si descurcareata in general, dar gandeste mult, despica firul in 4 si uneori e cu capul in nori, nu e atenta la ce face si ce spune. Dar deja nu mai pare neatentie cand niciodata nu-i vin cuvintele in minte.
Are 53 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se intampla asemenea confuzii (sau ne-gasirea unui cuvant) la majoritatea oamenilor, mai ales care sunt mai in varsta.
Se numeste si "lapsus".
E absolut natural.

| Violleta2022 a răspuns:

Inceput de dementia sau Alzheimer.

| Sophieka a răspuns:

Nu este normal sa ai lapsus sau sa ai aceste greseli atat de frecvent. Este posibil ca din cauza stresului de zi cu zi, lipsei somnului si alimentatiei neadecvate (una sau toate din cele enumerate) sa duca la aceasta situatie.

Daca tu vrei neaparat, poti sa ii propui sa isi faca analize...Insa trebuie sa se puna la punct cu somnul, alimentatia si sa se mai relaxeze, altfel situatia va continua.

| troleibuz a răspuns:

Cred ca e doar repezita sa raspunda si nu isi da timp sa gandeasca inainte. Nu stiu. Pare ceva inofensiv. Nu vreau sa ma gandesc la Alzheimer pentru ca si eu mai patesc asta. Nu foarte des, dar cred ca e normal sa ai lapsus.

| aimullah123 a răspuns:

Ar pute fi mai multe explicatii de la tulburari de concentrare pana la afectiuni mai grave. Alzheimerul apare de regula la varste de peste 65 de ani si are ca prim simptom pierderi de memorie. Deci nu cred ca e cazul.
Eu zic ca mai degraba te poti gandi la afectiuni mai usoare in care sunt afectate atentia si concentrarea, si care se pot trata.
Dar cel mai bine e sa mergi cu ea la un psihiatru si iti spune exact.

| MotoBlitz a răspuns:

Și mama la fel, mă enervează că devine așa de des. Are 52 ani, deci e normal, stai fără griji. Seară frumoasă și mulți ani înainte părinților tăi!

| MironMihaela a răspuns:

Comportament imitativ. Fara voia ta...te "contaminezi" de la ea, cum se intampla si in familiile in care sunt de exemplu balbaiti.