| AndreeaDeeaDs a întrebat:

Mamei i-a ieșit un furunc (arata rosu închis) un pic mai sus de genunchi, dar în spate. Ce poate face? A dat cu ichtiol, dar momentan nu are rezultate. Va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

1. Dezinfectat cu betadina
2. Pe un pansament steril se aplica unguent cu ichtiol si se pune peste. Se fixează cu leucoplast.
Se repeta procedeul o dată pe zi. In cateva zile va coace si v a iesi puroiul(se va vedea pe pansament)
După ce nu mai exista puroi, se lasa descoperit sa se usuce