| costi900 a întrebat:

Mamei mele i s-a umflat o masea de ieri pana azi i s-a umflat rau pana sub ochi e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Obligatoriu tratament cu antibiotic-ampicilina 500 mg-1 capsula la 6 ore-pentru ca exista o punga de puroi in interiorul tesuturilor din jurul ei.Comprese cu apa rece(gheata) pe partea externa a obrazului. Evitata caldura! Sa consulte imediat medicul dentist!

| mgtow a răspuns:

Da, puroiul i se urca la creier daca nu merge la un cabinet stomatologic sau la spital (si ei au un cabinet de urgenta stomatologic desigur).

| cristinna23 a răspuns:

Da,ar trebui sa mearga la doctorul stomatolog sa vada ce are maseaua si sa-i prescrie ceva, el sau farmacistul

| doc69 a răspuns:

Da,trebuie neaparat tratament cu antibiotic recomandat de medicul specialist respectiv stomatolog..bate-=o la cap sa se duca uneori si adultii sunt doar copii.

Răspuns utilizator avertizat
| Rony23 a răspuns:

Tratament cu antibiotic

| Peter28 a răspuns:

Trebuie neaparat sa mearga la medicul stomatolog. Chiar daca nu vrea, dar e spre binele ei, daca vrea sa mai aiba gingie, trebuie sa mearga la dentist.