| coooooo a întrebat:

Daca mi s-a umflat obrazul de la masea, iar umflatura s-a intins pana sub ochi, in cat timp se desumfla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se dezumfla daca nu mergi la un stomatolog, deoarece e puroiul care urca si ajunge la creier, asa ca repede, la urgente cu tine.

| boogdan91 a răspuns:

Daca urmezi tratament cu antibiotice, in 1-2 zile se dezumfla, daca nu ramane asa pana iti ajunge infectia la creier si dai in altceva.

| IAmSoDifferent a răspuns:

Nu stiu sigur, dar eu zic sa te duci la dentist sa iti spuna el big grin

| ionutz03 a răspuns:

Mai bine ai merge la stomatolog sa vezi ce iti spunewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai asa, daca ai un abces dentar trebuie sa mergi imediat la medicul de familie sa-ti recomande un tratament, altfel infectia urca la ochi si-ti poate afecta vederea si poate urca chiar si la creier, complicand problema foarte mult.

Nu te indrum la farmacie direct, multe farmacii au tendinta sa te indoape cu ketonal inutil si alti antibiotici care-ti pot deteriora sanatatea rau de tot, interesul este pana la urma sa-ti vanda cat mai multe medicamente, de aceea te-am indrumat sa intrebi medicul de familie ce medicamente sa iei.

| Anq209 a răspuns:

Pai trebuie sa iei antibiotice.Doar nu te astepti sa se desumfle singura.Dar decat sa ne ceri noua sfaturi mai bine du-te la dentist.El o sa stie mai bine.Stiu ce spun ca si eu am patit-o.Si merg in fiecare sambata.Doar nu-ti e frica.Dar daca... vrei un sfat intreaba-ma printr-un mesaj si te ajut.big grin Atentie! Daca nu va duceti la timp la dentist o sa aveti proble grave. Dinti pot provoca:dureri insuportabile, operati sau chiar moartea sad

| Petrache_Marian_1971 a răspuns:

Daca te duci la stomatolog, acesta nu va face decat sa-ti prescrie o reteta bazata pe antibiotice, asta insemnand sa dai banii aiurea doar pe o constatare simpa...ia oxacilina timp de 3 zile si vei scapa de umflatura si pe urma du-te la stomatolog si trateaza cauza infectiei

| mihneasef10 a răspuns:

In o luna sau mai mult daca nu intr-o saptamana