| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Mami s-a lovit la abdomen mai exact in zona buricului acum ceva timp eu i-am pus gheață crezand ca o sa ii treaca dar am facut mai rau va rog spuneti-mi cum sa o ajut

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca durerile persista sau se intesifica in urma loviturii, trebuie imediat chemata SALVAREA! (112)
SA NU BEA APA inainte de a fi consultata!

Sa incerce sa stea nemiscata, semi-sezand intr-un fotoliu sau similar (pe o canapea, rezemata cu perne de spate etc, cum o doare mai putin.

In cazul loviturilor puternice in zona abdominala se pot intampla lucruri mai grave, care se pot chiar inrautati in caz de netratare corecta!

Gheata ajuta in caz de imflamatii, dar neglijenta poate fi fatala.

| CuriousStuff a răspuns:

Cum a zis Bula: Mama ta are nevoie de o ecografie, daca nu i s-a facut in urgente e cazul sa mergeti din nou si sa i se faca. Cheama salvarea si mergeti.
Multa sanatate.

| Anitta_Karla_1990 explică:

Am fost la urgente cu ea i s-a făcut doar o injectie si ata mi-a spus cand ajung acasa sa ii pun un supozitor şi gheata si asa am facut iar dup 20 de minute a inceput sa tremure si sa ii fie frig si a aparut iar durerea (apare doar la senzatia de fig)

| Bula a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Radiografie sau ecografie i s-a facut?
Daca nu, sau durerea persista in continuare, cheama iarasi salvarea!

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru Bula):

Nu i s-a facut nicio radiografie