| anonim_4396 a întrebat:

M-am lovit cam tare la mana si ma doare in zona cotului. Gheața este buna in caz ca se umfla? Daca stiti altceva va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai o lovitura puternica in sensul ca ai si taietura de pe urma loviturii, pana una alta, dezinfecteaza locul, spala locul cu apa rece. Gheata nu se va aplica direct pe piele, ci se impacheteaza intr-un prosop sau pana curata si se va pune pe zona lovita.
Pe contuzie se mai poate aplica frunze de varza zdrobite sau tinctura de arnica (la plafar o gasesti): se aplica pe zona afectata comprese de tifon inmuiate in tinctura.