| maya a întrebat:

Mananc foarte mult...am 1.68 si cam 55 de kg...as manca tot timpul... ce as putea face ca sa nu mai mananc atat de mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ai aproape greutatea normală, mai trebuie 3 kg, dar lasă așa.
Cumva ești adolescentă? Dacă da, este normal - dereglările hormonale din organism, apariția menstrei poate crește apetit alimentar, practicarea sportului de performanță, etc.
Dacă nu asimilezi, ești ok, ai metabolismul accelerat nu leneș.
Ești sănătoasă.
Consum de fructe și legume proaspete, cereale integrale, sucuri neacidulate, brânzeturi și lactate semidegresate, miere, zahăr brun din trestie de zahăr, ceai, etc. și mișcare.
Numai bine.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) daca trec printr-un stres mai mare, singura ta sansa este sa incerci sa te linistesti. Foamea este, pentru multi, o cale de aparare impotriva stresului (una total nereusita).
2) Daca esti adolescenta, poate sa fie normal sa ai nevoie de mai multa mancare.
3) Cat de mult mananci? Daca corpul tau nu se satura atunci ar fi bine sa mananci mai mult (asta e in caz ca ti dieta, mananci putin etc). Daca dupa o masa, general considerata ca fiind copioasa, atunci e o problema. Poate sa fie diabet (de obicei se insoteste de sete puternica), sau poate sa fie o colita nespecifica (cel putin asa mi s-a diagnosticat mie. Simptomele mele erau: foame dureroasa, care aparea dupa 5 minute dupa masa si tinea pana la urmatoarea masa.

mariana
| mariana a răspuns:

Esti in crestere si organismul tau are nevoie de mai multa energie si de aceea ti se face foame mai repede. Ai greutatea aproape normala, esti putin mai slaba decat trebuie insa acest lucru nu trebuie sa te ingrijoreze pentru ca ai un metabolism (arderi in organism) bun si daca mananci ce trebuie pentru a primi tot ce este necesar pentru dezvoltarea ta armonioasa atunci este bine. Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji ca te vei ingrasa deoadata, pentru ca nu este cazul, nu cred ca esti acel tip de om. Daca mananci mai mult, trebuie sa te misti mai mult, pentru ca surplusul de energie sa se consume si sa nu se depuna. Poti face exercitii zilnice, mergi pe bicicleta, inoata, plimba-te cat de mult si atunci nu cred ca ai de ce sa-ti fie frica.
In nici un caz nu trebuie sa faci foame, pentru ca la aceasta varsta este o terapie gresita, mananca cand ti-e foame si misca-te cat de mult poti.
Multa sanatate si iubeste-te asa cum esti pentru ca, este lucrul cel mai normal din lume. Daca tu te iubesti pe tine, vei vedea ca si cei din jurul tau te vor iubi si-ti vor cauta compania. Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| andreea89 a răspuns:

Ocupa-ti timpul cu orice.si eu mananc foarte mult daca n-am ce face sau stau in casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza neaparta CAT manaci ci mai ales CE si la ce ore.Iti recomand sa eviti:Bauturi energizante, cola, snacks...Recomand fructe, carne de peste si NU manca dupa ora 18.Si evident un pic de miscare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mumusica... dar si eu am aceleasi probleme. e din cauza adolescentei.