| LovellyAngel a întrebat:

Mananca cineva dintre voi goji? As vrea sa stiu si eu cu ce ajuta ele organismul si efectele acestor fructebig grin Sunt eficiente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Copilu' m-am uitat asa pe net ca eu unul nu am auzit in viata mea de fructele astea laughing asa ca m-ai facut curios si am gasit asa poate ti-e de ajutor:

Potrivit celor mai recente studii, Goji este cel mai puternic antioxidant dintre toate produsele alimentare existente in lume.
Este o sursa puternica de vitamina C continand, per unitate, o cantitate de vitamina C de 500 de ori mai mare decat cea continuta de portocale.
Mai mult decat atat, este si o sursa excelenta de vitamina A, continand mai mult caroten decat orice alt produs alimentar cunoscut pana acum.
Goji contine 18 aminoacizi (mai mult decat in polen), 21 minerale si 29 de acizi grasi diferiti fiind si o sursa ideala de proteina.

Goji este un puternic antioxidant, recomandat in insomnii, in reglarea continutului de zahar din sange si in hipertensiune.
De asemnea, Goji intareste sistemul imunitar, este hepato-protector si are proprietati anti-imbatranire.
O ceasca de ceai care contine acest fruct va confera energie si vitalitate, stare de buna dispozitie, crestere libidoul si se imbunatateste functia sexuala si va ajuta la echilibrarea balantei hormonale.
Goji mai este recomandat in stari de anxietate si stres si pentru imbunatatirea memoriei.

Ce contin fructele Goji?

Element Valoare Pondere în norma zilnică
Energie 1461 kJ 17%
343, 9 kcal
Proteine 12, 1 g 24%
Carbohidraţi 57, 82 g 60%
Grăsimi 0, 73 g 1%
Fibre 7, 78 g 43%
Calciu 110 mg 11%
Crom 79 mg 65%
Cupru 1, 1 mg 55%
Fier 9, 2 mg 50%
Magneziu 130 mg 325%
Potasiu 1600 mg 102%
Seleniu 0, 17 mg
Sodiu 0, 15 g
Zinc 2, 1 mg 13%
Vitamina A 12600 IU 250%
Vitamina B1 27 mg 1800%
Vitamina B3 88 mg 440%
Vitamina B5 1, 2 mg 12%
Vitamina C 148 mg 146%
Biotin 28 µg 9%

2 răspunsuri:
| supermamici a răspuns:

Pentru sportivi
Polizaharidele din acest fruct cresc semnificativ nivelul de rezistenţă la efort şi ajută la eliminarea oboselii, crescând nivelul de glicogen. Durerile musculare de asemenea pot fi ameliorate. Ajută la formarea şi regenerarea țesutului muscular. Au un efect energizant, ușor constatabil;
http://www.supermamici.ro/fructul-goji/