| georgeta_prunea a întrebat:

Masajul poate ajuta vindecarea anumitor afectiuni sau e doar de relaxare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

Depinde despre ce tip de masaj vorbim. Exista masaj de relaxare, care se aplica in general pe spate, picioare si brate. Exista masaj de relaxare ce se aplica in zona gatului si a tamplelor. Pentru vindecarea sau ameliorarea unor afectiuni exista masaj reflexogen ce se aplica pe talpi (acest masaj se bazeaza pe faptul ca oricarui organ din corp ii corespunde o anumita zona de pe talpa, si atunci in functie de afectiuni, se stimuleaza zonele respective).

5 răspunsuri:
| mary_4249 a răspuns:

Masajul are rol de relaxare dar si in acelasi timp si terapeutic este recomandat pentru cei cu afectiuni ale coloanei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe tipuri de masaj: de relaxare, anticelulitic, terapeutic, drenaj limfatic si masaj reflexogen. Ultimele 3 rezolva problemele de sanatate.
Mihaela Mitrut, tehnician maseur, reflexoterapeut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, presupunse masarea structurii musculare si a tesuturilor moi ale corpului, tehnici de constrangere, producerea de vibratii, leganare, frictionare, framantare si presare....Se spune ca ajuta la intarirea sistemului imunitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista tratamente prin masaj pentru imbunatatirea starii sistemului osos si muscula, a celui limfatic si circultor, dar si a sistemului nervos sau al altor sisteme din organism.

| geoX_8227 a răspuns:

Da, terapia prin masaj se numeste si terapie somatica si se foloseste din antichitate! Asta inseamna ca are ceva rezultate!