| eu_3300 a întrebat:

Mastile cu argila le pot in fiecare seara? in special pentru cosuri... si cu ce as putea sa combin? ca sa fie mai eficienta impotriva cosurilor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu le poti aplica zilnic decat in prima saptamana de tratament, apoi aplici 1-2 la saptamana. In cazul tenului gras, pudra de argila se amesteca cu suc de lamaie si rezulta o masca astringenta care inchide porii. Dar... o conditie esentiala inainte sa iti pui orice fel de masca, este sa faci o baie de aburi cu Musetel 15 min. pentru a deschide porii si a-i curata. Inainte de baia de aburi, cureti fata cu un demachiant usor, specific varstei tale.

Răspuns utilizator avertizat
| GogosikaInfuriata a răspuns:

De putut le poti face, dar ai grija ca o sa usuce cam tare, si nu numai cosurile, ca nu ai cum sa pui pe fiecare cos in partewinking o sa-ti usuce si pielea sanatoasa, eu am patit-o. Recomandabil este sa le aplici o data la 2-3 zile, nu in fiecazre zi happy Pentru cosuri e buna argila simpla, pentru hidratare cu iaurt, sucuri naturale, dar pentru ten gras si mixt e buna argila simpla cu apa plata happy Pusyyy

| ♥.Sagemix a răspuns:

De obicei se combina cu apa. pentru mastile impotriva cosurilor sau acneei. Si este o cura cu mastile [ pentru cosuri ] care tine o saptamana. In fiecare seara iti aplici masca, iar pe zi daca vrei iti mai poti pune exact pe cos argila [ evident, combinata]. Asta de 3`4 ori.
Dupa ce termini saptamana, dupa iti mai poti pune cam de vreo 2 ori pe saptamana. big grin
Are efecte. Sau cel putin, a avut in cazul meu. big grin

| dyana_8491 a răspuns:

Da, mastile cu argila sunt cele mai eficientebig grin poti combina argila cu lapte, cu caise( foarte eficient impotriva cosurilor)...deasemenea poti incerca o masca de rosii( perfecta pentru tenul gras) sau poti folosii argila amestecata cu apa!big grin
de asemenea daca ai cosuri iti recomand sa folsesti in fiecare dimineata si seara o lotiune astringenta!big grin Bafta!winking