| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea afecteaza hormonul luteinizant? Am vazut intr-un studiu ca, cantitatea acestuia creste putin. Are efect asupra chisturilor ovariene? Afecteaza cu ceva ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonul luteinizant (LH) si hormonul foliculostimulant (FSH), sunt produsi de catre celule specializate (gonadotrope) situate in hipofiza anterioara. Dupa producerea lor hormonii ajung in sange care ii va transporta la nivelul ovarelor. In concluzie formarea si producerea acestui hormon luteinizant NU este afectata de mast urbare, NU afecteaza desfasurarea ciclului menstrual si nici NU are efecte de niciun fel in privinta chisturilor ovariene. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te-am lamurit la intrebarea precedenta? Daca mai cauti argumente, da-mi mesaj happy