| L3monx a întrebat:

Medici sau oameni experimentati.Am diabet si in ultimele 6-8 luni am avut control prost asupra diabetului iar am inceput de 6-8 luni nu prea am erectii puternice nu tin, credeti ca daca voi readuce controlul diabetului la normal va fi ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scapa de diabet si totul revine la normal!

Diabetul de tip 2 este complet reversibil, daca slabesti si ajungi la greutatea normala.

De exemplu: daca ai 1.80m trebuie sa ajungi la 80kg, fiindca aceea este greutatea ideala pentru un diabetic fiind destul de safe, cu conditia sa nu mai manaci dulciuri si carbohidrati si musai sa te mentii tot timpul la acea greutate.

| L3monx explică (pentru Violleta2022):

Am diabet pe insulina doamna

| Violleta2022 a răspuns (pentru L3monx):

Tot nu ne-am inteles, eu te-am intrebat ce tip de diabet ai, 1 (mostenit) sau tip 2 (dobandit)?

Doar daca este tip 2 atunci este complet reversibil, chiar daca ai ajuns acum sa faci insulina, poti sa slabesti masiv si sa reversezi complet simptomele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Violetta inteleg ca scrii multe tampenii in general, dar asta e prea de tot

"Diabetul de tip 2 este complet reversibil"

| relian a răspuns:

Adica tu de fapt ai probleme cu erectia, dar ai si diabet.Nu stiu daca revenirea la glicemie normala iti va rezolva problema erectila, de regula scula nu stiu de are ceva in comun cu glicemia, dar e posibil sa fie si asa.

Pentru glicemie mare, ia si tu ceva fibre, te va ajuta, nu stiu cit de mult dar sigur te va ajuta.Trebuie doara sa respecti doza, este naturala, o buruiana, vorbesc despre Psyllium, fibre de genul astea.Mergi la farmaice intrebi, cauti suplimente pe baza de Psyllium, apoi alea o sa-ti arate.

Dar daca ai diabet de ala la care trebuie sa iei insulina deja treaba e mai complicata, aia se rezolva luind insulina.

Fibrele ce spun nu-s e cu reteta, cum am zis e o buruiana.Respecti doza si te ajuta cu constipatia, colesterol si glicemie, maninci zahar, grasimi, fibra asta ia o parte cu ele si le elimina afara cand mergi la veceu, cam despre asta este vorba.

De erectie, normal, no sa astepti sa treaca diabetu, sa stai pe uscat, asa ca foloseste pilule de erectie, Cialis, Viagra, functioneaza garantat.

Incepe cu o doza mica, fa prima data o cura sau tratament asa de o luna, adica se ia cate o pilula, cea mai mica, exemplu 5 mg zilnic, cam 2 saptamani, max o luna, dupa organismul stie despre cei vorba, apoi vei lua doara cand ai pofte si faci sex.

Daca sa zic asa ai lua acum o viagra, sau cialis, chiar doza mai mare, la uni oameni, sa nu zic la majoritatea, nu se vede efectu, organismul este luat asa pe nepregatite si no sa faca mare lucru.

Daca vrei asa comparatie, este ca la cei care nu beau alcool deloc. Oamenii care nu beau alcool deloc, cand beau un pahar de bere, vin, imediat si se ametesc.De ce? Pt ca ficatul lor este luat prin suprindere, el reduce anumite substante ce le produce la min, asta daca nu-s folosite si se axeaza pe ce foloseste organismul mai des.

Cind ii dai alcool, el este prins cum se spune pe picior slab, pana sa fabrice cei trebuie sa poata filtra alcoolul, ala deja se duce si asa simti ca esti ametit.
Dar daca bei asa la 2-3 zile, sau saptaminal el deja stie si baga pe latura asta cei trebuie, atunci cand vine alcoolul el e deja pregatit si poate filtra, sau cei face el la alcoolul ala, il elimina.

Asa e cu mai orice medicament, daca ai auzit, vazut si la antibiotioce, cand se da un soc cum zic ei, adica se ia prima data 2 pastile nu una, apoi doar 1 pe zi sa la cate ore.

Asa e si in cazul asta cu viagra sau cialis, de ai lua doar o singura pilula, ai sanse f mari ca sa nu ai erectia asteptata.
De aia se ia acel tratament cum am zis cu doza mica vreo 2 s aptamani, dar dupa cateva zile deja o sa simti efectele, bati cu ea in masa laughing o sa fuga femeile de tine, ori vor fi f multumite.

Am scris mai mult sa intelegi, sa explic simplu, altfel omu nu are incredere, nu stie despre ce spune cineva, daca bagi asa o fraza scurta, gen Ia viagra.Asa ia omu viagra si vede ca nimic, trebuie sa-i spui cum sa ia cit si cand apare efectele.

Dupa ce organismul stie cu ce are dea face, atunci imediat cid vei lua si-o o vei simti beton armat laughing

Pilulele astea nu-ti fac rau, nu te gindi ca vei pati altceva, ca efecte secundare poate apare asa nitel la inceput numai o durere musculara la spate, apoi trece si la revedere.

Deci aceste pilule is de fapt chimicale care ar trebui ca organismul tau sa le fabrice, ca scula sa se faca tare, doar ca organismul, sau fabrica a patit ceva si nu mai produce cantitatea normala.
Asa ca vii tu si dai. Daca vrei alt exemplu e ca si la diabet.

Acolo cum este? Pancreasu nu mai fabrica insulina cit trebuie, asa ca zaharul nu mai e transportat la celule si faci diabet.Ce faci? Ii dai tu insulina, deci este aceiasi chimicala ce o fabrica sau ar fi trebuit sa o fabrica pacreasul tau, dar s-a defectat si nu mai produce, asa cai dai tu insulina pe cale orala.

Multi oamenii, vai nu iau eu chimicale, medicamente. Putine mediamente is de sinteza si care sa zici asa nu-s fabricate de corpul nostru.

Astea ce am dat exemple is chimicale fabricate, sau care ar trebuie sa fie fabricate de organismul nostru, numa ca el se pare nu mai poate, o suferit defectiuni.

| L3monx explică (pentru relian):

E diabet pe insulina...

| relian a răspuns (pentru L3monx):

Atunci nu mai cum repara nimic, va trebui sa iei insulina, altfel nu merge.
Asa ca poti face rost de Cialis, daca vrei sa iti stea bastonu sculat.