| Frank51 a întrebat:

Medicul de familie are obligatia sa acorde concediu medical daca se indeplinesc toate cerintele? Sau poate sa aiba propriile reguli, precum neacordarea unui concediu medical daca pacientul nu are 3 sau 6 luni vechime de la inscriere? Vreau sa stiu sigur ca sa depun plangere la anpc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Drepturile asiguratilor le gasesti sintetizate pe website-ul CAS-Bucuresti: http://www.cnas.ro/casmb/page/drepturile-si-obligatiile-asiguratilor-2.html
Noile norme(2018) privind concediile medicale le poti gasi in link-ul : http://www.cnas.ro/......dicale.pdf Citeste art. 20 din acest Ordin!

Din cate stiu, in cazul unui transfer de la un medic de familie la altul, cei doi medici (cel care primeste persoana si cel de la care pleaca persoana ) au la dispozitie 15 zile lucratoare pentru formalitatile transferului,inclusiv anuntarea casei de sanatate cu care acestia se afla in relatii contractuale. Nu exista niciun act normativ care sa conditioneze acordarea de servicii de asistenta medicala primara (consultatii, tratamente, trimiteri, concedii medicale)de vechimea inscrierii pe listele medicului de familie!

Daca nu esti multumit de un doctor trebuie sa stii faptul ca poti depune reclamatie la Colegiul Medicilor(din judetul de domiciliu) --- se pot face plangeri chiar si pentru abateri disciplinare, nu numai pentru malpraxis. Inainte de a depune plangerea fie la Colegiul medicilor, fie la ANPC trimite, prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, o cerere prin care soliciti medicului respectiv motivul refuzului --- pastreaza confirmarea de primire si copia cererii/solicitarii(se vor atasa petitiei /plangerii fie la colegiul medicilor, fie la protectia consumatorului).) Nu cred ca va da curs solicitarii tale si in niciun caz nu va semna/parafa pentru motivul vechimii inscrierii pe liste!
Pentru plangerea adresata colegiului, vezi, in link, ce elemente de identificare trebuie sa contina si cateva sfaturi utile : http://malpraxis.procese-avocat.ro/......eclamatie/

| romeo78 a răspuns:

Răspunsul îl găsești pe site-ul ministerului sănătății sau la un avocat mediator. Depinde de la caz la caz. Tipul concediului, de cât timp sunteți asigurat medical și altele. Numai un avocat poate să vă lămurească cu toate documentele pe care le aveți!

| Afurisenia a răspuns:

Nu conteaza "vechimea" la medic ci gravitatea bolii. Daca medicul considera ca nu este necesar concediu medical, nu il da nici dupa 6 ani. Daca e nesar, il da si a doua zi.