| Frank51 a întrebat:

Medicul de familie poate refuza acordarea unui concediu medical daca pacientul este inscris la el de mai putin de 3 luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicul de familie elibereaza concediu medical numai daca considera ca este necesar. Daca el considera ca pacientul poate merge la serviciu sau suspecteaza o incercare de frauda (un pacient care se preface bolnav) poate refuza eliberarea concediului si trimite pacientul al specialist/internare pentru a se asigura ca acesta chiar are nevoie de concediu.

| Frank51 explică (pentru Brigaela):

Maicamea a avut o consultatie la medic de specialitate care a stabilit diagnostic si tratament, nu a recomandat concediu, dar acum mama nu se simte bine in urma tratamentului(este foarte puternic) si a cerut concediu de la medic de familie, acesta a zis ca nu poate sa elibereze pentru ca nu are inca 3 luni de la inscriere la el. Medicul de specialitate a spus ca nu poate elibera nici el concediu si ca medicul de familie este obligat sa acorde... Nu stiu ce sa mai cred, doar in Romania mai poti sa patesti asa ceva.

| Brigaela a răspuns (pentru Frank51):

Se vede ca nu ai experienta cu sistemul de sanatate din alte tari. Daca erai in Olanda, mai primeai programare la emdicul de familie epste minim 4 luni, de exempolu.
Sincer iti spun, medicul de familie nu are acoperire sa acorde concediu in aceasta situatie si este chiar obligat sa nu o faca. Medicul specialist, daca considera necesar, avand in vedere ca el a prescris tratamentul si el stie in ce masura reactiile lui adverse impiedica munca, ii va scrie o scrisoare medicala, pe baza careia medicul de familie va elibera concediul medical. De capul lui nu are voie. Deci trebuie mers la medicul specialist, la o noua consultatie, in urma careia acesta sa decida daca este cu adevarat nevoie si sa elibereze un document destinat medicului de familie (scrisoare medicala)

| Frank51 explică (pentru Brigaela):

Aha, si deci cu principiul asta o sa fii concediat pentru ca nu ai putut merge la munca nu? Mi se pare foarte stupid ce spuneti, observ ca incercati sa ma ajutati, dar nu intelegeti ca este altceva aici. Stiu de situatia celorlalte tari, am fost si am experimentat, dar aici vorbim de prostia oamenilor nu de sistem.

| Brigaela a răspuns (pentru Frank51):

Imi pare rau, adevarata problema este cea a altor pacienti care abuzeaza de concediile medicale, asa ca pentru e evita fraudele, in Romania sistemul este foarte restrictiv. Din pacate, platesc nevinovatii, asa cum este mama ta.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Nu. De ce ar putea? Omul nu are voie sa se îmbolnăvească decât după o anumită perioadă de timp?

| Frank51 explică (pentru FruttiFresh300):

Esti sigur? Ce e de facut daca nu vrea sa elibereze? Sun la anpc?

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Frank51):

I-ai dus dovada cum ca ai nevoie cu adevarat de concediu medical?
Daca considera ca nu ai nevoie, nu-ti va da.