| sopranaCadaverica a întrebat:

Menstruatia ar putea intarzia si din cauza depresiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mnu. Stresul e cauza no 1 a intarzierii menstruatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La tine altă explicatie cu sigurnață nu poate fi!

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Nu, nu stiu cum ai putut tu face legătura dintre depresie si menstruatie. Si mai bine te-ai duce la un psiholog (a nu se face legătura cu psihoterapeut) decât să tragi concluzii pripite, legat de depresie. Dacă ești adolescenta sau copil atunci menstruatia poate fi neregulată pana la 18-20 De ani, neregulată însemnând că nu îți vine la acelasi numar de zile (între 25 și 30 incepand sa numeri din prima zi în care îți curge sânge, sau e doar o sangerare minoră, sau mai maronie, tot prima zi e) până la următoarea zi, din luna urmatoare în care o să-ți vină iar menstruatia. Mie personal mi s-a intamplat sa nu-mi vina o lună intreaga, dar să-mi vina luna următoare. Dar nu ma crede pe mine pe cuvant, poti sa te duci la mama ta, la doctorul de familie sau la un ginecolog (poti sa te duci singura daca ai 16 ani impliniti) si o să-ți explice mai indetaliat fata de cat am putut eu. Sper ca te-am ajutat, o zi frumoasa!

| sopranaCadaverica explică (pentru IrinaMihaela15):

Am 21 de ani, de obicei am ciclu regulat, nu mi-am inceput inca viata sexuala, si ma gandeam ca stresul, supararea si toata senzatia asta de presiune psihica m-ar putea afecta. Ar putea avea o oarecare legatura, daca stai sa te gandesti.

| Ezic a răspuns:

Nu

| deenimariee a răspuns:

Nu,menstruatia poate sa intarzie daca esti insarcina si sa stii ca menstruatia nu este fixa pe o zi ea poate sa iti vina si in alta saptamana!