| anonim_4396 a întrebat:

Mereu cand ma durea gatul, si aveam puroi, mama imi spunea sa nu consum lactate ca nu r bine cand am puroi.
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Laptele anuleaza efectul microbilor se zice. Iti recomand un tratament experimentat pe mine ca sa nu mai ai probleme la gat. 100 ml de petrol lampant cu o lingura de sare, mestecat bine si facuta gargara seara, o saptamana la rand. Atentie! A nu se inghiti!

| 2EXA a răspuns (pentru Salontanul):

Deci e ok daca beau lapte in timpul acesta sau nu? Poate m.e pofta si mie sa beau lapte cu cacao si nu e bine pentru gat.

| Salontanul a răspuns (pentru 2EXA):

Eu am spus ce se zice "Laptele anuleaza efectul microbilor" dar asta nu inseamna ca este adevarat. Nu are nici un rol in eliminarea microbilor si de aia ti-am dat reteta incercata de mine. Poti sa bei sau sa nu bei. Nu-i problema.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@JackR: daca ai fi un pic mai destept ai si intelege ce citesti. Stai linistit! Nu te poate acuza nimeni de inteligenta. Asta e!

| JackR a răspuns:

"Laptele anuleaza efectul microbilor". Asta este din ciclul "noaptea mintii"!

| JackR a răspuns:

@Salontanul: Bai nea "expertu'", vroiai sa spui ca laptele anuleaza efectul antibioticelor, ceea ce este cu totul diferit. Si in acelasi timp, fals. Laptele nu face decat sa incetineasca efectul acestora si numai pentru cele din familia tetraciclinelor.
Dar nu-i problema, am auzit ca gargara cu gaz face bine si la IQ-uri mici, in sensul ca le face si mai mici. Dar la tine s-ar putea deja sa nu aiba nici un efect, fiind deja la limita inferioara!