| IonCucu a întrebat:

Mereu dimineata stomacul scoate diferite sunete stranii straight face nu stiu exact ce organ scoate sunete dar... sad e groaznic, ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intestinele.Se schimba pozitia de la orizontala la verticala.Este ceva normal.Depinde si la ce ora mananci ultima masa.Si daca te urci imediat in pat.

| Oana92 a răspuns:

Stomacul scoate sunetele astea pentru ca lucreaza in gol. Daca mananci ceva nu vei mai auzi nimic.

| m00n a răspuns:

Ohohohohoooo stai asa, ca nu e asa.Doamne Hristoase iti dai seama ce inseamna sa i se miste intestinele?! E caz chirurgical! Intestinele(gros si subtire, subtie alc din 2 potiuni-fixa-duoden si mobila-jejuno-ileon si cel gros-cec si apendice, colon si rect)sunt fixate prin mai multe cai:cele 3 tenii care le strabat de la vaza apendicelui xifoid,ligamentele care le fixeaza la cadrul colic si la peretele abdominal postero-lateral sau antero-lateral(depinde de segmnent),peritoneul,continuara cu stomacul si rezpectiv inferior cu loja rectgala unde iar e atasat lejatorul anal pana sus si nu se misca, si multe alte chestii.E doar o hipersecretie de acid gastric, care pe termen lung poate da ulceratii, gastrite, chestii si mai rele daca nu e ameliorat in vreun fel.Se pare ca doamnele glande din mucoasa gastrica se trezesc noaptea ca nu au stare, si produc HCl.Doar trebuie sa manance putin seara si dimineata macar un biscuite, ca sa nu se mai auda acele sunete.Si ceva pentru gaze intestinale ar fi bun, ca e clar ca se aduna.Au la farmacie, toate variatiile posibile ale carbunelui medicinal.
Concluzie:intestinele nu se misca niciodata, au peste 60m de material de fixatie,ar fi culmea sa se miste. Aaaa da ansele jejuno-ileala da, se destind, distanta dintre bratukl aferent si cel eferent creste in ortostatism, dar nu se misca deloc, din pozitia in care ar trebui sa fie.

| Feelings14 a răspuns:

Probabil de la foame.