| anonima2405 a întrebat:

Va rog ajutati-ma. As prefera sa fie aici cineva care s-a confruntat deja cu asa ceva : ma doare stomacul, capul [mai ales fruntea], am febra, dimineata ochii imi sunt umflati groaznic de tare si simt ca sunt obosita si somnoroasa m-ai mereu. Am indigestie, nasul mai mereu mi-e infundat si nu stiu ce sa mai fac.Azi cand am venit de la scoala am observat ca am niste pete mici rosi dar nu ma mananca.Ii varicela? Ajutati-ma va rog frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ai anuntat parinti? mama ta stie cu ce te confrunti tu? nu crezi ca ar fi indicat sa ii aduci la cunostinta? poate fi si o varicela/si o lipsa de calciu/anemie.
Un control fuguta la medic si elimini orice suspiciune
O seara bunahappy

| anonima2405 explică (pentru caramela):

Parintii stiu. Aseara au vrut sa ma duca la pediatrie fiindca aveam si temperatura foarte mare. Nu mai aveam forta in mine, mi se umflara ochii. Si nu am vrut eu sa merg fiindca eu mor de frica cand ma gandesc ca voi fi internata si sa stau acolo intr-o camera cu alti copii bolnavi. Deja lacrimez cand ma gandesc la asta. Oricum, chiar daca nu m-ar interna, mi-ar da perfuzie. Deci asta sunt 100% sigura ca imi vor da perfuzie. Si cum sa ma duc pe la 7-8 seara stiind ca poate mi-ar da perfuzie si ar trebui sa dorm acolo. Si cine ar sta cu mine? Mama mea lucreaza in strainatate, iar tatal meu aici. El la 5 dimineata trebuie sa plece la lucru. Nu poate sta cu mine. Bunica mea [cealalta a murit], locuieste intr-un sat. Si are si ea destule probleme medicale. Eu nu vreau sa ma interneze, i-am si zis la taicamio ca daca vor sa ma interneze, eu nu stau! Ce ar putea sa-mi faca acolo? Te rog raspunde-mi inapoi!

| caramela a răspuns (pentru anonima2405):

Bunahappy
Nu te gandi la lucruri mult mai rele, ar fi mult mai rau daca stai netratata si nu vei face ceva in privinta asta..asa cum ai zis si tu, la urgenta te va controla/iti va lua temperatura si daca se constata ca ai peste 37, iti va face o perfuzie. daca este mult mai grav, poate te va interna ori iti va da tratament acasa..este spre binele tau si nu amana situatia.
O zi bunahappy

| anonima2405 explică (pentru caramela):

Multumesc frumos! :* Astazi la 2 am programare la medicul de familie! Multumesc inca o data laughing big grin

6 răspunsuri:
| konon a răspuns:

Esti insarcinata :o

| konon a răspuns:

Ce tea zis la medic? sa nu murim curiosilaughing