| YumiSukinanda a întrebat:

Mereu ma gandesc la fantome si la spirite si la vampiri si mi-e frica sa stau singura in casa eu incerc sa nu ma mai gandesc dar nu pot mi-e frica mereu daca aud un sunet noaptea pun patura pe mine si mi-e frica sa merg la wc noaptea afara e groaznic nici nu pot sta ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu te mai uita la Twiligt happy

| fdhgcvnb a răspuns:

Simplu:chiar daca iti este frica,aminteste-ti ca nu exista[ipotetic,chiar nu exista, teoretic, cine stie?!]
:] te pup

| andreea171998 a răspuns:

Pai cred ca mai bine nu te mai uita la filme si la chestii de-astea. Vorbeste cu parintii tai si cere-le sfaturi.Incearca sa dormi cu lumina aprinsa, sa lasi televizorul aprins cu sunet sau pur si simplu citeste o carte cu voce tare ca sa nu auzi nimic dinafara. Fantome si de-astea nu exista.Succes!

| dragon88denis a răspuns:

Un raspuns simplu:
intra aici: http://mioritice.libertatea.ro/.

| FitaDeVedeta a răspuns:

Te sfatuiesc sa infrunti orice pentru ca nu exista fantome sau spirite.asa daca vei infrunta orice nu iti va mai fi frica. funda? pls

| RansleyGriswold a răspuns:

Spiritele exista
Vampirii au existat
Fantomele sunt acelasi lucru cu spiritele
Daca simti un frig neexplicat sau ca se misca ceva si nu are explicatie logica....Atunci ori tu esti bantuita ori casa
dar NU folosi o masa ouija chiar daca vr sa comici cu spiritul! SPER ca am fost de folos happy

| Mihai_George_1997 a răspuns:

1 Du-te la biserica si stai la sjulbe macar de 2 ori pe saptamana si o sa fii mai linistita
2 nu te mai uita la filme de groaza ceva timp pana uiti de ele
3 noaptea pana sa te culci fa o rugaciune
4 ar fi de preferat sa vorbesti cu un preot despre problema asta si iti va da o carte pe care o vei citi seara
5 seara pana sa te culci aprinde o lampa si dormi cu ea aprinsa pana te inveti cu intunericu
Sper ca ti-am fost de ajutor! FUNDA?

| DopeNope a răspuns:

Problema asta o aveam si eu acum cateva luni, da trebuie sa tii tv-ul aprins cand esti singura asa mai auzi voci si iti da senzatia ca mai sunt oameni langa tine si nu iti va fi frica

| deeyuz a răspuns:

Du-te la un psiholog sau daca nu ai banii necesarii ca sa te duci ai putea sa nu te mai uiti la filme de groaza si sa nu te mai joci jocuri cu impuscaturi si alte minuni; d sper ca ti-am fost de folos; d fundita?:d

| Neuron a răspuns:

Pai si mie mi se intampla uneori la fel si cred ca e din cauza imaginatiei bogatebig grin. Cand am inceput sa ma uit la filme horror mi-era frica si sa dorm dezvelita ca "patura era un scut"laughing. Insa am luat o pauza de la filme si apoi cand am reinceput sa le vizionez nu am mai avut cosmaruri si sentimente de fricabig grin

| alin1450 a răspuns:

Fantomele si spiritele exista..is acelasi lucru si asta e nr 1.nr 2 este ca fantomele nu fac nimic la copii de la 1 an la 1 13 ani.convingete uitate la filme si ai sa veeeezi.doar adultilor si ne pot face rau dar doar la aia peste 14 ani asa cred eu. funda?

| sori8991 a răspuns:

Am patit si eu ceva de genu cand am citit o carte cu vampiri care ma cam ingrozit putin si ma speriam de orice sunet... dar imi spuneam ca nu e real si imi ma trecea, incearca si tu si gandeste-te ca ii poti invinge. succes

| ioana8383 a răspuns:

Sti? eu stiu ca exista fantome. toata lumea cand va muri va deveni una apoi se va duce direct la dumnezeu.la fiecare om se intampla asa.nu te speria! dar ele nu ne pot face absolut nici un rau deloc! cele care chiar ne bantuie si din astea sunt acei diavoli si demoni.dar pentru tine doar incearca sa reduci filmele hororpentru ca si eu ma uit frecvent la filme horor si in fiecare zi aud cate ceva si chiar m-am obisnuit si stiu ca in casa mea a locuit cineva si au murit tot aici si chiar m-am obisnuit cu astfel de lucruri pentru ca eu ma simt ca este cineva langa mine dar nu vrea sa imi faca nici un rau pur si simplu. daca chiar se intampla chestii dinalea infricosatoare rau inseamna ca este un dracusor in casa si trebuie sa chemi un preot catolic. http://www.filmepro.ro/musicvideo.php?vid=d9e01febbsa te uiti in acest film pana la capat! doar obisnuieste-te! bafta;)

| kattja a răspuns:

Si eu raman singura acasa ff des si la inceput ma gandeam si eu la chestii din astea mai ales ca urmaresc serialul vampire diaries dar m-am obisnuit si cu serialul, acum nu-mi mai e frica sa ma uit s i ca sa nu-ti mai fie frica pote ar trebui sa: te uiti la filme comediii pe care leai mai vazut dar inca iti plac caci te vor face sa razi si nu te vei mai gandi la fantomele tale si e bine sa tii televizorul aprins la muzica sau cv dar eu nu las lumina aprinsa ca nu pot sa adorm in rest poti sa lasi tota casa cu lumina aprins si sa incerci sa faci multe chestii pe care sati ocupe timpul

| Ionut_Novacasa_1987 a răspuns:

Din ce spui tu aici este doar imaginatia ta.nimic concret.prea multe filme horror.

| katerina75 a răspuns:

Si eu ma gandeam la fel, dar am o metoda sa nu-ti mai fie frica:
1.Mai intai, aseaza-te si gandeste-te la lucrul care te sperie cel mai tare si imagineaza-ti-l ca pe o minge stralucitoare de lumina care se afla in tine.
2. Acum, imagineaza-ti ca scoti mingea
de lumina din corpul tau, atsfel incat poti sa o vezi in fata ta. Inchipuie-ti mingea transformandu-se intr-o creatura sau un personaj care crezi ca i se potriveste.
3. In continare, gandeste-te la un erou care poate infrunta frica. Ar putea fi un supererou sau o creatura care sa fie mai puternica decat frica ta. Imagineaza-ti eroul langa frica ta.
4. Acum, vizualizeaza-ti eroul cum se lupta cu frica si invingand-o.
SPER CA TEAM AJUTAT.
PS: gand mai iti e frica ganeste-te la eroul tau care ti-a invins frica.

| ares1975 a răspuns (pentru katerina75):

Mie tocmai mi-a inrautatit situatia...

| Teodoraggg a răspuns:

Am avut eu acesi problema si nu m-am mai uitat la filme horror cand stateam singura prindeam toate luminile etc chemam o prietena la mine si incercam sa nu ma mai gandesc.Si acum mia putin frica dar nu ca inainte. SPER CA TE-AM AJUTAT. poate merit fundita...

| Belle_Bianca_1999 a răspuns:

Sa-ti faci treaba mai repede la wc. (sfatul meu)