| anonimaalee29 a întrebat:

Mereu ma simt urmarita, simt ca ma atinge cineva dar langa mine nu este nimeni. Simt ca imi vrea raul. Simt mereu o energie negativa in jurul meu si chiar si in interiorul meu. Ma simt foarte stresata si nu pot sa ma concentrez la nimic, nici sa ma odihnesc bine nu mai pot. Mereu am impresia ca vad spirite si chestii naspa(fantome etc.) Nu mai scap de aceste ganduri, mai ales noaptea. Voi chema un preot sa sfinteasca apartamentul in care stau, va fi de ajuns? Sau trebuie sa imi zica si mie o rugaciune speciala? Poate am un blestem/farmec? Sau apartamentul meu?
Imi cer scuze daca am gresit categoria, dar eu consider ca aceasta intrebare este legata de psihicul meu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

În primul rând,sa ne intelegem. Sufletul si spiritele nu exista. Ai invatat biologie la scoala? Tu esti un animal doar ca ai capacitățile mintale mai dezvoltate. Poti gândi rațional. Eu asa zic. Ai si o imaginatie bogata spre deosebire de animale. Ai putea scrie basme. Ti s au spus multe povești si ai vazut multe filme de groază în copilărie. Realitatea este ca te afli intr-un univers care nu are nicio legătură cu supranaturalul, totul fiind ghidat de niste legi stricte pe care le ai invatat la fizica, daca ai invatat la viata ta.
Toate gândurile astea si credinta ta in religie si spiritism te detașează de realitate si te deruteaza. Apoi te întrebi ce este cu psihicul tau. Nu ai nicio problemă. Mintea ta este poluată de informații eronate si duci lipsa de cultură generala. Poate ca nu m-am comportat prea uman cu tine, însă sunt realist și cred ca stii bine ca doar oamenii inculți, care nu au cunostinte, mai traiesc in propria lume.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi la psiholog sau preot tu alegi.

| Lostlyric a răspuns:

"Vreau si eu melodii rap sau nu numai rap, care sa aiba ca tema familii sarace sau parinti care se cearta, copii chinuiti"
"Orice ma enerveaza incep sa injur"
"de vreo 4 zile dorm prea mult fiindca asa imi cere corpul, si abia ma trezesc, si cand ma ridic din pat am ameteli ingrozitoare."

Extrase din ale tale intrebari. Iti pot da cateva sfaturi practice, care nu sunt neaparat usor de aplicat dar, daca esti o fire puternica si incapatanata, or sa-ti iasa: de acum inainte, concentreaza-te pe lucruri frumoase. Taie filmele horror de pe lista, muzica trista, stirile de la ora 5 (care nu fac altceva decat sa-ti amplifice starea si sunt neverosimile). Incepe sa citesti carti de bun gust, continua sa faci sport, bucura-te de viata, razi, petrece timp cu prietenii tai, iesi afara, mergi la petreceri, plimba-te prin parcuri, asculta muzica vesela, iubeste-te happy Chestii la indemana oricui, dar pentru o fata de 12 ani, este normal sa iti fie putin mai greu la inceput. Schimba-ti atitudinea fata de tine si priveste cu alti ochi viata din jurul tau. Esti foarte tanara, ai multa viata inainte si multe experiente si lectii care te vor ajuta.
Esti pe punctul de a cadea in depresie. Nu vreau sa fiu dura, fiecare face ce vrea, insa renunta la a crede in spirite, preoti, sfinti, blesteme. Totul sta in mainile (mintea) tale (ta).

| anonimaalee29 explică (pentru Lostlyric):

Nu am 12, am 17 ani dar sunt cam copilaroasa si am un suflet sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai stress și probabil anxietate. Te agiți singură. Lasă spiritele rele și religia că nu au nici o legătură. Prezența și energia negativă este doar la tine în căpușor, atât.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lostlyric are dreptate. Toate lucrurile pe care ALEGI sa le faci, iti influenteaza psihicul. Nu e vorba de niciun spirit sau blestem, ai 17 ani, totusi, maturizeaza-te.

| Elenabalan888888 a răspuns:

Te înțeleg perfect.Asta ține și de depresie. Cel mai bine ar fi să cauți un psihiatru! Nu e o rușine și nici nebun nu ești dacă faci asta! Dar te-ar ajuta mult! Știu din propria experiență!

| Thesecretgirl2005 a răspuns:

Cel mai bine este să chemi un preot ca să-ți sfințească locuința și ar trebui să îți citeasca și ție o rugăciune pentru blesteme, farmece sau pentru ce considera preotul că ai nevoie. Închină-te în fiecare noapte și dimineață și ai credința, te va ajuta.
Încearcă sa fi pozitivă, ieși afară cu prietenii, mergi într-o vacanță, încearcă să te relaxezi sau pur și simplu fă ceva ce îți place.
E posibil ca tot ce se întâmplă să fie doar în mintea ta. Poți discuta și cu in psiholog despre asta.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Thesecretgirl2005):

Eu zic sa cheme un sobor de preoti, din care cel putin doi sa aiba masini Mercedes, ca numai asa fug spiretele rele, iar unul singur nu face fata. Si din acest sobor sa faca parte si fostul episcop al Huşilor, Corneliu Bârlădeanul'