| LoLa432 a întrebat:

Merg la mare (cu părinții) la începutul lunii august. Sunt unpic complexata de cum arat, am putina burta și celulita pe picioare. Mai ales, de fiecare când merg la mare mă întorc acasă cu aproximativ 1 kg jumătate în plus. Cum as putea sa nu ma mai îngraș așa și sa mă mai abțin de la dulciuri? Dar sa scap de burta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ryveenqq a răspuns:

Buna! In primul rand nu trebuie sa te simti complexata, nu cred ca realizezi cate persoane plinute sau obeze se duc la mare, asta este o nimica toata. Burta este CEA MAI USOR de dat jos. Simplu: imediat dupa ce te-ai trezit(dimineata desigur daca esti genul de persoana care se trezeste la 2laughing ) bagi niste abdomene. Dimineata corpul arde grasimea inutila cel mai repede, in maxim 4-5 zile burta nu va mai fi vizibila, desigur daca ai o burtica destul de micuta, daca e una medie sau foarte mare, cat de cat. Daca ai ambitie si vei face chestia asta in fiecare dimineata burtica va disparea din ce in ce mai mult. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| alwaysStyles a răspuns:

Pentru celulita de pe picioare cel mai bine e sa faci acele exercitii "squats", incepe cu 10 in prima zi si dupa, usor, creste numarul.Pe mine m-a ajuta mult cand imi apare celulita. Si in cazul grasimii de pe abdomen, fa exercitii speciale pentru zona cu probleme. Si e important sa stii ca abdomenele nu ajuta chiar atat de mult, si ca e bine sa alternezi exercitiile ca muschii tai sa nu se obisnuiasca si exercitiile sa nu mai aiba efect. Si evident, trebuie sa mananci cat mai sanatos, multe fructe si legume, si evita pe cat posibil zaharul si grasimile pentru ca iti va fi greu sa scapi de burtica daca mananci produse de genul asta. Spunea-i ca nu stii cum sa te abtii de la zahar? Elimina-l treptat, pentru ca altfel ai vei simti lipsa, si te vei apuca iar de mancat. E important sa nu te chinui, si daca ai mancat o prajitura atunci cand aproape ai renuntat la zahar, e ok, mananc-o, fa exercitii in plus si ia-o de la capat cu eliminarea zaharului.

| xunshu a răspuns:

Buna. Stai linistita. Si eu cand merg la mare pun 5 kg pe mine. rolling on the floor) Dar nu prea imi pasa. Chill. Nu esti singura care are burtica.

| LoveBlueSky a răspuns:

Hey,

Nu trebuie sa te simti complexata, nimeni nu-i perfect si cine te iubeste, te iubeste asa cum esti.
Dar totusi, daca ai vrea sa te imbunatatesti un pic, incearca sa mananci cat mai multe fructe si legume(ca sa inlocuiesti zaharul din dulciuri) si sa ai cele 3 mese stabile pe zi adica sa nu mananci intre mese.
In plus ar trebui sa faci miscare, cel putin 30 de minute pe zi. Face minuni!

Sper ca te-am ajutat! Distractie placuta la mare!

| JellyPie31 a răspuns:

Aleargă cat de mult poți insa nu pana la limita si inlocuieste dulciurile cu fructe foarte dulci precum pepene, capsuni...