| RAY a întrebat:

Merita plombata măseaua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu, e musai sa o plombeze, nu ai cum sa alegi sa nu o plombezi sa faci implant, ca tampit sa fi sa scoti maseaua naturala, nu se compara nici un implant cu maseaua naturala care e mult mai stabila si mai rezistenta. O plombezi si te poate tine si 50 ani plomba aia.

Scoti maseaua cand nu se mai poate repara, doar atunci.

25 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, altfel o sa o pierzi.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Tine plombarea mult timp?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Tine, depinde de noroc.

| Den1sa a răspuns:

Daca nu vrei dupa aia sa iti faci vreun implant, sau daca nu ai bani ei bine fara implant, atunci dahappy

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate dar daca nu e plombata si acolo e ceva mai grav nu e prea bine

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Daca e ceva mai grav, se incearca sa fie rezolvate, daca nu merge, e altceva.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, bravo tie ca stii mai bine

| RAY explică (pentru Mosotti):

Atunci merg pe mana ta

| RAY explică (pentru Mosotti):

Trebuie sa fac radiografie
imi omoara nervul
imi plombeaza maseaua
=650 ron

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Pai e logic, nu renunti la o masea pana nu ai incercat totul sa o repari, asta toti stiu.
Deci nu se pune problema daca merita sa o plombezi sau nu, adica cumva sa renunti la ea si sa nu o plombezi, si 95 % din oameni asa gandesc.
Daca nu se mai poate face nimic, atunci e altceva, ca nu ai incotro, altfel nu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai gandeste si tu logic! Cum sa renunti la o masea daca se poate plomba si sa fie bine? Eu am 2-3 plombe de 13 ani de zile, si alta de 15 ani, si e f bine.

Daca renunti la ea dar s-ar putea repara ai pus-o, ca nimic de inlocuit nu se compara cu aia naturala.
Intreaba pe cine vrei sa vezi ca asa se face.

Renunti doar daca nu se ma poate repara, asta intrebi pe medic ce si cum.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Faci asa, radiografie, etc! Nu conteaza, doar sa salvezi maseaua, ca e de o valoare inestimabila.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ce ai omule, am spus bine

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Da, ai spus bine, n-am zis ca n-ai zis bine, eu am explicat mai amanunte de ce si cum.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Si daca se carieaza la suprafața, ea e cariata la margine

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Da ok am inteles, dar nu ti-am spus sa explici in amanunte, chiar nu ma interesa

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Nu am explicat pentru tine neaparat, ci si pentru ceilalti, ca nu citesti doar tu.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu conteaza unde se cariaza, intrebi medicul si vezi ce si cum, ce zice, si faci orice sa o repari. Nu stim pana nu intrebi medicul ce si cum, nu faci de capul tau.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Binehappy

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Pana la urma poate si tu vei avea probleme vreodata cu dantura si e bine si pentru tine sa stii astea, ar cam trebui sa int pe oricine, ca din moment ce ai raspuns aici pe subiect, pare ca te intereseaza, altfel nu ai mai fi intrat aici zic eu.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ok

| RAY explică (pentru Mosotti):

De un mentor ca tine as avea nevoie eu bag bani în dulciuri și haine dar nu bag în sănătate

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ce sa zic, eu nu am mai zis de dulciuri la tine, ca stiu ca nu depinde de tine si ti-am zis de unde vine si anume de la psihic, tu asa simti si aia e, chiar daca tu stii f bine ca nu e bine ce faci, si eu bag bani in dulciuri, chiar azi am luat un pachet de clatite de la Mega Image, deci nu-s departe de tine.

Nu poti sa faci ce trebuie atat timp cat nu elimini cauza care te face sa bagi bani in dulciuri si sa nu bagi bani in sanatate, pentru ca asta vine probabil dintr-o nepasare depresiva de fapt.

Ca si cu maseaua la fel e "aaa merita sa fac efortul sa o repar? Mai bine da-o dracu si o las asa", tot un fel de nepasare e si asta.
Esti nepasator pana ce incepe sa te deranjeze destul treburile ignorate si nerezolvate, dupa aia te ia depresia mai tare ca te deranjeaza si nu mai ai ce face!

| RAY explică (pentru Mosotti):

E o lipsa de iubire, sex si acel gol ne face sa consumam carbo rai care face sa fim fericiți o clipa

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da! Ai dreptate, si pana nu rezolvi problema (daca se poate rezolva), nu vei inceta sa bagi carbo.

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Pai nu, e musai sa o plombeze, nu ai cum sa alegi sa nu o plombezi sa faci implant, ca tampit sa fi sa scoti maseaua naturala, nu se compara nici un implant cu maseaua naturala care e mult mai stabila si mai rezistenta. O plombezi si te poate tine si 50 ani plomba aia.

Scoti maseaua cand nu se mai poate repara, doar atunci.