| pomirlianu a întrebat:

Azi dimineață am simțit în măseaua plombata ca ma împunge ceva cu un ac! Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa te duci la medicul care ti-a plombat-o si sa-l iei de gat ca nu ti-a omorat nervul.

| OnuOnulică a răspuns:

Mai așteaptă câteva zile. Dacă durerea persistă încontinuare mergi la dentist.

| pomirlianu explică:

Pff... Auzi daca ma duc sa o scot ar fi bine?

| corolav a răspuns (pentru pomirlianu):

Nu e bine. Cel mai bine este să tratezi măseaua nu să o extragi.
Trebuie redecopertată plomba, de scos nervul și apoi de pus o plombă nouă.
Dar mai întîi mergi și fă-ți o radiografie la respectiva măsea.

| pomirlianu explică:

De ce nu e bine sa o scot? Eu chiar nu mai vreau sa imi scoata plomba si sa imi scoata nervul pentru ca, cand am fost sa mi-a plombeze ma durat extraordinar de tare si nu mai vreau!

| lBroken69 a răspuns (pentru pomirlianu):

Cand iti scoate nervul, iti da o anestezie in alta zona(uneori cerul gurii) care e mult mai puternica, si nu o sa simti nimic.

| pomirlianu explică:

Sa ma duc sa o scot?