| anonim_4396 a întrebat:

Metode de creștere în înălțime? Nu am timp de sport(sunt clasa a8-a).Vă rog să mă ajutați, am 14 ani și doar 1. 60cm.
Ceva sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda,e cam greu sa ajungi la o inaltime de 1.70 sa zicem, daca de exemplu parintii tai au sub 1.68. Depinde si de genetica, dar daca vrei sa te inalti, trebuie sa faci sport.Inteleg ca nu ai timp, dar asta ar fi solutia. Daca joci handbal sau basket pana la 20 de ani, o sa te inalti putin mai repede.Dar alta solutie nu vad

| klopootzel a răspuns:

E greu.
la fel si eu ma stradiu sa fiu mai inalta.
. fiind de o virsta cu tine.
si acum suntem in perioda de crestere trebuie sa te intinzi la o bara fixa.
de si trebuie sa-ti faci timp pentru sport..alergat..sarit in corda..flotari..la fel ajuta pentru crestere.

| Bulsye a răspuns:

Uite ce e:nu ai cum sa cresti fortat este imposibil orice metoda ai folosii gandeste-te ca bratul tau este un fier, oricat ai trage de el nu se lungeste oasele cresc pana la o anumita varsta in functie de alimentatia si conditia fizica pe care o au dar iti poti accelera procesul de crestere(daca nu ai timp de sport) dimineata cand te trezesti cand oasele tale sunt mai relaxate si esti mai inalta cu 1-2 cm sari din pozitia de genoflexiune de jos la tavan practica asta in fiecare dimineata de 10-20 ori asta ar fi o metoda dar ti-am zis nu este posibil decat sa accelerezi procesul si asta se vede in timp

| laurik90 a răspuns:

Nu trebuie să-ți faci griji pentru asta. Și eu la 14 ani aveam 1.56. Acum am 22 ani și am 1. 75 cm. Până la vârsta de 18 ani corpul este în creștere. Stai liniștită pentru că ai timp sa mai crești.

| Raulz0r a răspuns:

La 14 ani, 1.60 chiar si la fete e bine, singura metoda prin care poti accelera cresterea e prin practicare unor sporturi specifice ca baschet sau inot