| anonim_4396 a întrebat:

Metode de renuntare la fumat, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Iti gasesti o alta ocupatie care sa te faca sa uiti de ele.
Daca ai ambitie si vrei cu adevarat, vei reusi.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu mai cumperi tigari deloc
2. Nu te mai intalnesti cu nimeni care fumeaza, macar 1 luna, pana trece dependenta de tutun
3. Nu te duci in nici un loc unde se fumeaza
4. Iti gasesti o ocupatie, care-ti tine minte si mainile ocupate.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la sauna o data sau de doua ori si este suficient cat sa elimini si ultima urma de nicotina din corp. La cat de cald e,poti intra in baie,inchizi usa si fereastra si te speli cu apa calda pana transpiri si se fac aburi in incapere. In casa, iti poti da cu tamaie. Aceasta inhiba centri nervosi nicotinici pentru a stopa nevoia de fumat. Poti bea ceaiuri cu menta deseori pentru a te bucura de aroma si pentru a te hidrata. Fa sport si mergi la munca in concediu, daca iti permiti. Inaltimea si mersul in zone muntoase iti va face bine psihic. Reducerea stresului te poate ajuta foarte mult, fie ca esti in vacanta, fie ca nu.

| TurkuNellu a răspuns:

Ambiția e cel mai simplu. Dacă nu o ai atunci... Depinde de tine ci nu de cei din jurul tău.

| Unanonimoarecare123 a răspuns:

1.Mesteci guma foarte mentolata cand vrei sa fumezi.
2. Exista aplicatii care iti spun cati bani ai economisit de cand nu ai mai cumparat tigari.(scrii pe magazin play/appstore : antifumat, sau ceva de genu si iti va arata aplicatii care te vor ajuta)
3.Nu te mai intalni cu nimeni care fumeaza o perioada.
4.Arunca toate tigarile pe care le ai acum.
5.Si cauta pe net : Avantaje ale lasatului de fumat(cred ca te vor motiva mult)
6.Trebuie sa iti pui problema ca daca "cutare" a reusit, poti si tu fara probleme.
7. Cand vrei sa fumezi poti sa te relaxezi ascultand muzica de care iti place.
Eu mai mult de atat nu te pot ajuta pentru ca nu am fumat, dar cred ca tot ce iti trebuie este vointa. Felicitari ca te lasi de fumat!

| Andreea189 a răspuns:

Incearca sa fumezi tot mai putin ex: sa zicem ca de obicei fumezi 5 pe zi.Acum incearca sa fumezi asa: Azi 4
Maine 3
Poimâine doua
Raspoimâine una
Dupa aceea nici una.
Fa asta (sa fumezi treptat ) pana te opresti si daca sinti nevoia sa fumezi atunci du-te la o farmacie si intreaba daca are un medicament pentru asta.
Apropo i-ti zis doua dezavantaje daca fumezi mori mai repede pentru ca ti se inegresc plamanii.
Si al doilea dezavantaj e ca il aduci pe Diavol in casa adica i-ti bati joc de Dumnezeu(e păcat)

Răspuns utilizator avertizat
| Ioan_Vlad_2003 a răspuns:

Incearca tigarile electronice, n-au nicotina si nici substante daunatoare.