| q2amyra a întrebat:

Mi-a apărut o pata rosie pe san, de la ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic dermatolog iti poate spune si asta numai dupa ce te consulta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Du-te la un dermatolog

Răspuns utilizator avertizat
| Foxglove13 a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa consulti un doctor de familie pentru ca o pata rosie pe san poate fi mai multe lucruri, mai ales daca te si doare cand pui putina presiune pe ea. Ar putea fi si o alergie sau iritatie la sapunul de corp (mai ales daca are parfum in el) desi o iritatie s-ar manifesta pe tot corpul nu numai pe san.
Petele rosii pe san pot fi semne serioase si cel mai bine este sa mergi la doctor, ei stiu mai bine si ei te pot ajuta. Controlul mamar este recomandat o data la 3- 4 ani mai ales daca ai intre 20 - 30 de ani.

Ca sa primesti un raspuns mult mai bun, mai sigur si mai concret decat al meu trebuie sa consulti un medic, de-aia sunt ei acolo!

| MariaJust a răspuns:

Există numeroase cauze posibile pentru apariția unei pete roșii pe sân, inclusiv iritații ale pielii, reacții alergice, infecții, sau condiții medicale mai grave.

Dermatita: Dermatita este o afecțiune a pielii care poate provoca mâncărime, înroșire, uscăciune și inflamație. Este posibil ca sânul să fie iritat de materialele din sutiene sau de produsele de igienă personală.

Eczema: Eczema este o boală cronică a pielii care poate provoca erupții cutanate, roșeață, prurit, fisuri și uneori vezicule. Eczema este adesea asociată cu alergiile.

Mastita: Mastita este o infecție a țesutului mamar care provoacă dureri în sân, înroșire și umflare. Aceasta este cel mai adesea întâlnită la femeile care alăptează, dar poate apărea și în alte situații.

Acum, practic, deși este posibil să fie ceva minor, numai un medic poate pune un diagnostic corect.

| niiiiy a răspuns:

Salut! O pata rosie pe san poate avea mai multe cauze posibile, cum ar fi iritatii ale pielii, alergii, eczeme, sau chiar o infectie. In unele cazuri, poate fi ceva inofensiv si trecator, dar ar putea fi si un simptom al unei probleme mai serioase. Pentru a fi sigura de cauza si pentru a primi ingrijire adecvata, este important sa consulti un medic sau un dermatolog pentru o evaluare si un diagnostic corect. Ei pot oferi sfaturi si tratamentul adecvat, daca este necesar. Sanatatea este importanta, asa ca nu ezita sa ceri ajutor medical!