| under89 a întrebat:

Mi-a apărut pe buza inferioară, în interiorul gurii, o bubiță albă cât un bob de orez, care mă deranjează enorm mai ales când mănânc. Ce este? De ce? Cum pot scăpa?
Menționez că am mai avut acum câteva luni o aceeași bubiță, care îmi trecuse repede, dar acum nu știu...de 3 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stanel97 a răspuns:

Uite și eu am mai avut din astea. La mine erau afte și de obicei în aceleași locuri, eu îți recomand sa te speli mai des pe dinți pentru ca chestiile alea apar datorita bacteriilor din gura care își fac de cap. Dacă nu trece poți lua de la farmacie tinctura de propolis. Și îți pui câteva picături pe rana. Ustura foarte rau dar merita. Poți sa și înghiți ajuta și la infecțiile din gat. Vezi ca lactatele întăresc aftele asa ca renunță o vreme la lapte și brânză. Apropo cand te speli pe dinți insista pe rana, ea cu timpul o crească eventual se va face ca o punguța cu lichid. Când creste mai mare o spargi. Nu o sa te doară deloc. Vezi Vezica chestia aia cu punguțe cu lichid e opțional. Uneori apare uneori nu, de tipul de afta.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de afte bucale!

Dacă e vorba de afte bucale, badijonările cu glicerină boraxată ar trebui să te ajute la tratare şi vindecarea completă în 2-5 zile.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.clarisse.ro/wp-content/uploads/2013/03/afte-bucale-laser.jpg

http://www.medici-stomatologi.ro/infodent/tratamentul-aftei-bucale

http://www.romedic.ro/aftele-bucale-ulcerele-bucale-stomatita-aftoasa

http://www.ymed.ro/......tratament/

Toate cele bune.

| Frank51 a răspuns:

Am avut si eu, sunt afte bucale, am mers la medic, si mi-a spus ca e din cauza imunitatii scazute, si ale chestii pe care nu mi le aduc aminte laughing whatever, mi-a spus sa iau Glicerina boraxata, dar am luat-o aiurea, (azi da, maine ba) si tot a trecut, deci stai linistit ca trec de la sine, intre timp poti totusi sa te dai cu ceai de musetel, doar clatesti si scuipi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste bubite in interiorul cavitatii bucale apar in urma mancarurilor dure sau cand te musti din greseala. Apare un disconfort si o usturime; nu trebuie sa-ti faci probleme, trece de la sine!

| AntiHero a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa mergi la farmacie, adica si eu am mai avut de cateva ori si nu am folosit nici un medicament sa-mi treca. Dispare dupa cateva zile stai fara grijawinking

| aria1996 a răspuns:

Ai mancat ceva care nu era spalat sau nu te-ai spalat pe maini si din cauza la bacterii apare, du-te la farmacie si o sa iti de-a ce iti trebuie.